Його визнають генієм просвітлення по всьому світу, але при цьому він залишається щирим, відкритим і з готовністю відповідає на будь-які запитання.
14 жовтня вчителем на Уроках Нової Країни став відомий релігійний філософ і «модернізатор» іудаїзму Пінхас Полонський. Його лекція на тему «Вихід з Єгипту як архетип розвитку суспільства» не залишила байдужим жодного з присутніх.
«Змінити стару систему на нову за один раз – на таке не здатен навіть Всевишній»
Пінхас Полонський
Майбутній філософ народився і провів дитинство в Москві, але вже з 16 років прийняв рішення репатріювати в Ізраїль: «В СРСР існували 3 цінності: партійність, розум і честь. Але в кожної людини одночасно могло бути лише 2 з них». Однак отримати дозвіл виявилось зовсім не просто і лише у 1987, після 15 років підпільної діяльності в Москві, він нарешті переїхів на Батьківщину. Відтоді Пінхас Полонський проживає в маленькому ізраїльскому містечку Бейт-Ель і називає справою свого життя «модернізацію іудаізму».
На думку Полонського, без модернізації релігія не може виконувати свою головну функцію: «Суть релігії – давати суспільству моральні і ціннісні орієнтири». На прикладі виходу євреїв з Єгипту, він пояснив концепцію «триваючих одкровень»: «Необхідно вміти почути нове, не заперечуючи старого».
«Золотий – це не про гроші, а про моральні якості…»
Історія релігії – тема надзвичайно складна та суперечлива. Однак Пінхасу Полонському вдалося зробити її зрозумілою для кожного: «Коли лідер (Моїсей) пропав, вони (євреї) зробили золотого тільця. Сам по собі тілець – не погана річ, погано те, що людям потрібне було начальство, вони звикли бути відомими».
Таким чином, головною проблемою як давнього, так і сучасного суспільства, Пінхас вважає «рабську психологію». А смирення, на думку філософа, не є правильною цінністю, адже: «Богу не потрібні раби, йому потрібні співрозмовники».
В учасників виникло логічне запитання: «Як же стати гідним співрозмовником для Бога?». У відповідь філософ поділився своїм баченням сенсу людського буття: «Наша мета – не спасіння душі, а спасіння світу. Виправляючи світ, ми виправляємо себе і стаємо цікавими співрозмовниками для Бога».
Під час лекції Пінхас Полонський відкрив сутність дуже важливого філософського поняття з івриту, аналогів якому немає ні в українській, ні в російській мовах. Саме це поняття, за твердженням філософа, відображає взаємини найвищого рівня між людиною і Богом.
«Хуцпа» – буквально це означає «нахабство» самому приймати рішення.
Важко передати словами всі неординарні ідеї, якими встиг поділитись філософ упродовж 3-годинної зустрічі. Тому вже незабаром на нашому сайті можна буде знайти повне відео лекції, а поки ділимося яскравими цитатами.
Найцікавіші думки від Пінхаса Полонського:
«Без модернізації релігія не може виконувати свої функції»
«Недостатньо було вивести євреїв з Єгипту, потрібно було вивести Єгипет з євреїв»
«Проблема «рабської психології» в тому, що люди не можуть приймати рішення самі, їм потрібно начальство»
«Людина може бути вільною, тільки якщо не прагне керувати іншими»
«В Ізраїлі гроші асоціюються зі сріблом, а золотий – це про моральні якості. Наприклад, золота людина»
«Змінити стару систему на нову за один раз – на таке не здатен навіть Всевишній. І євреї не можуть все і одразу»
«Проблема православ’я в тому, що вони більше уваги приділяють богослужінню та молитвам, ніж вивченню Священного Писання»
«Правильний праведник розпочинає з того, що починає заперечувати Господу»
«Ми знаходимось в середині духовної історії людства. Створення держави Ізраїль – це і є друге пришестя»
«Існує три рівня взаємодії між людиною і Богом: слухняність, любов і діалог. Останнє – це хуцпа, і такими мають бути відносини майбутнього»
«В духовному управлінні обов’язково потрібно, щоб були ті, хто проти всього, тому що ніяке «правильне» не може вмістити «духовне»
Висловіть свою думку
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.