Альтернативна концепція судової реформи їде в Венецію: чи є привід для оптимізму?

Share

ЧАСТИНА ТРЕТЯ

Початок:
<<< Частина перша
<<< Частина друга

Питання Європейських стандартів

Активна дискусія розгорілась щодо можливої реакції Європи на радикальні реформи суддівського корпусу. Адже на думку деяких експертів, зокрема і захисників варіанту реформи від АП, все впирається в Європейський суд з прав людини, а тому не можна звільняти суддів одним «комом». Прибічники цієї позиції зазвичай апелюють до прикладу Сербії.

Однак представники РПР спростовують ці аргументи:

«Сербія дійсно через зміни до Конституції спробувала оновити суддівський корпус і процедура цього оновлення була не дуже прозора: щоб усунути суддів використовували переважно дані спецслужб і не давали можливість судді почитати їх і якимось чином спростувати. Однак ці судді пішли не до Європейського суду з прав людини, а до Сербського Конституційного суду, який ці зміни визнав неконституційними. Тому це внутрішні розборки».

Експерти також відзначають, що мають попередні домовленості з членами Венеціанської Комісії:

«Вони розуміють наші проблеми і те, що в Україні екстраординарна ситуація: рівень довіри до суддів у нас найнижчий у Європі і один з найнижчих в світі. Члени Комісії, з якими ми мали розмову сказали: «Пропонуйте варіант, а ми оцінимо, наскільки процедури справедливі» і додали, що готові підтримати реформу, якщо будуть дотримані Європейські стандарти щодо процедури такого оновлення».

2015-09-04 18.54.04-2

Гострі питання та відповіді

Хто буде формувати склад ТСК?

Михайло Жернаков:

2015-09-04 19.12.57

– Ми пропонуємо, щоб це була ВРУ. Ми розуміємо скепсис через те, що ВР за рівнем довіри не відірвалась далеко від суддівського корпусу. Але це має бути хтось, хто зв’язаний через 5 статтю, той, хто обирається народом. Тобто варіанти 2 – ВР або Президент. Варіант не ідеальний, але тут з двох зол треба обирати менше. Формулу знайти можна.

Принципово, що ця Комісія має бути тимчасовою і незалежною для того, щоб займатися добором нових суддів. Насправді, тут за півроку можна досягти значних результатів.

Починати треба з нового Касаційного суду, адже їх найменше і в них зосереджена значна суддівська влада. Вони є останньою інстанцією, приймають рішення по суті і формують суддівську практику. Це буде перший етап, а далі Апеляційні суди і суди першої інстанції також мають пройти через цю Комісію».

Що має перевірятись? Як визначити, людина «подонок» чи ні? Може він займатись судочинною діяльністю?

Роман Куйбіда:

– Перевіряється на чому суддя їздить, де живе, в цьому ТСК може користуватись напрацюваннями НАЗК, слідчих органів. Кожен суддя має право на інтерв’ю, має право бути почутим. Якщо не може пояснити, звідки взялись алмази та ренжровери – він не має перемагати в конкурсі.

Ми пропонуємо, щоб критерії та принципи встановлювались окремим законом. Стосовно тестів, вони мають бути не по цивільному праву і не по кримінальному процесу, а по принципах верховенства права, правах людини, практиці Європейського суду і міжнародних стандартах».

Які мають бути зарплати суддів?

Роман Куйбіда:

– Мінімум 2 тисячі доларів для суддів найнижчих інстанцій. Якщо суддя йде на роботу з певними цінностями, то мотивація визначається не розміром зарплати. Але в той же час зарплата має бути відповідною і гідною його положенню в суспільстві та рівню відповідальності.

За підсумками зустрічі експерти висловили оптимізм щодо майбутнього запропонованої концепції:

«Процес пішов, Президент підтримав і наш варіант буде відправлений в Венеціанську комісію. Там сидять розумні люди, а ця концепція юридично грамотна та обґрунтована. Крім того, ми довго працювали і політично «закрутили» проект дуже міцно, у влади немає шансів його не прийняти. Тож ми віримо, що це буде #перемога»

2015-09-04 18.44.48

Довідка:

Дискусія відбулась в рамках роботи Клубу Експертів Нової Країни 04.09.2015.

Презентував альтернативний варіант судової реформи колектив авторів у складі – суддя Вінницького окружного адміністративного суду, член правління Української правничої фундації, експерт РПР, к.ю.н. Михайло Жернаков; заступник голови правління ЦППР, головний експерт з судової реформи РПР, к.ю.н Роман Куйбіда; експерт РПР, народний депутат 6 скликання, програмний директор проекту USAID “Рада”, к.ю.н Еліна Шишкіна; експерт РПР, адвокат, голова третейського суду, заступник голови третейської палати України Тарас Шепель, заступник голови ТСК з перевірки суддів Маркіян Галабала

Модератор: Карл Волох

Share

Висловіть свою думку

*

Google+