16 липня 2015 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України було проведено обговорення проекту закону «Про ринок електроенергії». В обговоренні взяли участь представники міністерства, ДП «Енергоринок», НЕК «Укренерго», НКРЕКП, НАЕК «Енергоатом», великої кількості громадських організацій та профільних асоціацій. Громадянську Платформу Нова Країна представляли Сергій Сорока та Андрій Максимець. Під час розробки проекту закону українську команду консультували експерти Європейського Енергетичного Співтовариства, адже обговорюваний законопроект націлений на виконання Україною низки вимог Третього енергопакету.
На відміну від існуючої на сьогодні ситуації, документ передбачає запровадження ринкових механізмів фунціонування галузі: формування ринкових цін на електроенергію, що базуються на балансі попиту та пропозиції; запровадження конкуренції на ринку торгівлі електроенергією; надання споживачеві можливості добровільного вибору постачальника енергоносіїв, тощо. Таким чином значно знижується рівень так званого «ручного керування» галуззю, а також підвищується прозорість її функціонування і мінімізуються корупційні ризики на ринку електроенергії. До недоліків законопроекту можна віднести надзвичайно стислі терміни його запровадження – остаточна імплементація у повному обсязі планується на 1 липня 2017 року. На думку багатьох експертів, Україна може не встигнути підготувати електроенергетичне господарство до імплементації цього закону, що завдасть шкоди іміджу країни. Окрім цього, відсутність цілого ряду норм, які б уможливлювали та стимулювали розвиток новітніх технологій в галузі відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) є негативною рисою пропонованого закону. Варто звернути увагу на те, що ВДЕ на сьогодні є однією з найбільш привабливих сфер інвестування у світі, а тому Україна зобов’язана використовувати свій високий потенціал (як природній, так і науково-технологічний) у цій галузі для заохочення зовнішніх інвестицій.
Загалом, усі сторони дискусії дійшли згоди у тому, що фундаментальні принципи, закладені у проект закону, є прогресивними і необхідними для розвитку галузі. Однак присутні у документі недоліки по суті не дають можливості схвалити його вцілому. А відтак закон потребує додаткового спільного опрацювання, про що було досягнуто окремої домовленості.
Висловіть свою думку