Ідентичність України як місток між Європою та Азією

Share

Комусь потрібні правила, а комусь – свобода. Ідентичність – це не щось генетично задане, вона є продуктом виховання, відбитком пам’яті поколінь. Про те, якою є зараз, і якою ми прагнемо виховати ідентичність української нації дискутували учасники другої зустрічі клубу «Духовність і культура».

Духовність і культура, 1 грудня

Революція дає орієнтири. А для виховання ідентичності потрібна еволюція.

Йосиф Зісельс

Ми часто стикаємось з протиставленням Сходу та Заходу, європейського та азіатського, католицизму та православ’я. Але як бути з тим, що Україна має подвійну цивілізаційну ідентичність? Чи потрібно «вичавлювати» з себе євразійські цінності, та чи варто намагатись змінити тих, хто не хоче змінюватись? Цим питанням була присвячена друга зустріч клубу «Духовність і культура», що відбулась 1 грудня в медіа-центрі Нової Країни.

Два роки тому на Майдані спалахнув серйозний ідентифікаційний конфлікт. Філософ-дисидент та учасник ініціативи “21 листопада” Йосиф Зісельс виділяє декілька проекцій цього конфлікту: етнічну, конфесійну, мовну, територіальну, історичну, геополітичну та ціннісну. Однак розглядаючи кожну з них окремо, легко зрозуміти – межа європейської та євразійської цивілізацій проходить не вздовж Дніпра. Вона постійно рухається під впливом багатьох факторів.

Клуб Духовність і культура, Йосиф Зісельс

В якості прикладу можно згадати, що на Майдані більшість людей спілкувалась мовою Пушкіна та Достоєвського. В той же час кремлівська пропаганда лякала жителів Донбасу, нібито «бандерівці» ненавидять всіх, хто говорить російською. Можна також згадати літні події в Мукачево, які доводять – рівень корупції в Україні однаково високий як на Сході, так і на Заході. Тобто територіальна ідентичність переважно поступається місцем ціннісній, або, як ми любимо казати “всюди є добрі і погані”.

Засновник проекту «Foundation for future» Володимир Нікітін вбачає вихід з проблем в «думанні», у вирішуванні «не мозком, а серцем». Ідентичність формується під впливом виховання, а під вихованням варто розуміти все різноманіття навколишнього світу. Справжній сенс освіти – «не «практикування», а щоб в учнів сформувалося власне «вчення», розкрилося їх призначення» – стрерджує експерт.

На думку Йосифа Зісельса, у світі існують дві цивілізаційні ідентичності – європейська та євразійська. Прийняття того факту, що Україна за свою довгу і складну історію набула риси обох геополітичних походжень, є необхідним для подальшого розвитку.

“Наша подвійна цивілізаційна ідентичність дозволяє нам бути “містком” між Європою та Азією, – зазначає філософ. – Ми краще розуміємо європейців, ніж східні народи, і краще розуміємо Росію, ніж Європа чи Америка».

Та чому деякі молоді європейці сьогодні приймають іслам і чи має право західна цивілізація змінювати життя тих, хто не хоче змінюватись? Під час палкої дискусії пролунала неординарна думка, що тероризм – це один з виявів оборони ідентичності двох нереформованих релігій – ісламу та православ’я. З іншого боку, ті ж самі німці потребують авторитетів не менше, ніж східні народи. Однак їх авторитетом сьогодні є не Бог і не цар, а закон…

Клуб духовність і культура, 1 грудня

Без сумніву, шлях України – у вихованні власних європейських цінностей. З цим погоджується і громадянське суспільство, і влада. Та нове покоління більше не хоче протиставлень. Як зазначив один з наймолодших учасників дискусії: «Ми не прагнемо боротись з євразійськими цінностями, або бездумно гнатись за європейськими. Ми хочемо виховати справжні українські цінності і бути «нормальними».

Share

Коментарі
  1. Валерий Борзунов коментує:

    Идея создания для Украины модели “связующего моста” используется в предлагаемой мною концепции устойчивого развития Украины. Двойственная цивилизационная идентификация и модель тоннельного государства для Украины есть гарантия не только сохранения государственности, но и реализации миссии Украины, как несущей мир и совместное развитие стран на Евразийском континенте. Наоборот, стратегия противостояния двух идентичностей приводит не только к распаду Украины, но и к эскалации военного конфликта. Я готов выступить с презентацией концепции на одном из заседании ГО платформы “Новая страна”.

Висловіть свою думку

*

Google+