Майстер-клас по уникненню процедур закупівлі від одеських чиновників

Share

В Одесі виділили шалені кошти на ремонт та модернізацію ліфтів. Антикорупційники з місцевого осередку “Битви за правду” запідозріли корупцію та надіслали в Нову Країну запит про допомогу. А далі до розслідування долучились партнери з Національної антикорупційної платформи. Аналіз процесу закупівлі товарів та послуг показав, що ліфти ремонтувати ніхто не збирався. Мета прагматичніша – наповнити власну кишеню. Подробиці – в матеріалі аналітика НАП Вячеслава Клименко.

Ліфтова справа

Ціна питання

Якщо держава замовляє ремонт ліфтів у приватних компаній, це – державні закупівлі. В цілому країна витрачає на державні закупівлі близько 250 млрд грн в рік. Корупційні ризики достатньо високі, оскільки мова йде про величезний обіг коштів. За оцінками СБУ, держава не дораховувалась 35-49 млрд грн щороку. Електронна система ProZorro має зменшити такі ризики. Однак чиновники намагаються отримувати корупційні доходи навіть за нової системи державних закупівель.

У 2016 році Одеська міська рада виділила на модернізацію ліфтів 85 млн гривень. В цілому за програмою оновлення до 2020 року виділили 420 млн. грн. Для порівняння: на ремонт траси Одеса-Рені в 2016 році закладено 100 млн. грн.

Закон зобов’язує Одеську міськраду, як і інші місцеві ради, здійснювати закупівлі товарів, робіт, послуг за процедурою, передбаченою в Законі України «Про здійснення державних закупівель», якщо вартість дорівнює або перевищує 200 000 гривень, а робіт – 1 мільйон 500 000 гривень.

Відхід від процедури

Одесити вирішили штучно зменшити суми договорів і розбили суми на допорогові — тобто встановили меншу вартість робіт ніж та, що виходить за законом. Договори укладені одним числом і з одним підрядником, але для різних об’єктів, щоб не проводити процедуру тендеру. Такі дії порушують прямі приписи закону. Замовнику забороняють ділити предмет закупівлі на частини, бо він робить суму закупівлі нижче порогової і, таким чином, може уникнути процедури відкритих торгів.

Схоже, що було вчинено правопорушення, яке кваліфікується як адміністративний проступок: «Здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель» та карається накладенням штрафу.

Сумнівні переможці

Оскільки тендери не провели, договори з модернізації ліфтів уклали з двома компаніями – ПП «Портал-Н», філія «ОДЕСЛІФТ» ПрАТ «ВО« Стальканат – СИЛУР». Між ними розподілили суму, яку міська рада виділила на модернізацію ліфтів в 2016-2020 роках (424 050 000 гривень). Аналіз цінової пропозиції на ринку показав, що роботи і послуги необхідні для проведення робіт по ремонту і модернізації ліфтів коштують в середньому в два рази менше.

Така ситуація викликає підозри щодо осіб, відповідальних за прийняття такого рішення. Кримінальний кодекс такі дії кваліфікує як  зловживання владою і службовим становищем та одержання неправомірної вигоди (або обіцянки такої вигоди).

Точні суми витрат на модернізацію ліфтів, які перебувають в будинках, розташованих за двадцять однією адресою, депутати міської ради встановили до складання дефектних актів, визначення робіт з модернізації та проведення експертизи дефектних актів. 2 березня відбулася комісія з ЖКГ, на якій затвердили титульний список в рамках міської програми «заміни, модернізації та ремонту ліфтів» 2016-2020 рр. Сама програма затверджена рішенням Одеської міської ради 16 березня, а дефектні акти сформовані 13 травня.

Суми, які далі вказані в дефектних актах, збіглися з сумами, затвердженими депутатами. Це викликає підозру, що мала місце змова між посадовими особами та компаніями-підрядниками, а дефектні акти та згодом проектну кошторисну документацію було «підігнано» під виділені суми, оскільки в дефектних актах описуються недоліки, які підлягають ремонту. Потім вже на основі них визначались суми, виділені на ремонт, а не навпаки.

Компанія підрядників, ТОВ «Портал-Н», є посередником і не може виконати ті роботи, які їй доручає влада міста Одеси. В січні 2016 підприємство займалося посередницькою діяльністю в торгівлі товарами широкого вжитку. В цьому ж місяці компанія змінила назву, власника і вид діяльності. Дану інформацію вдалось отримати за допомогою бізнес-пошукової системи YouControl.

9 березня компанія «Портал-Н» знову змінила власника. До травня 2016 року в цій компанії працювали офіційно тільки директор і головний бухгалтер. В цей же час компанія складала дефектні акти на замовлення Департаменту міського господарства. Акти від імені «Портал-Н» підписував інженер.

В актах експертиз міститься інформація про свідоцтва, яке дає право компанії «Портал-Н» складати дефектні акти та проектно-кошторисну документацію. Однак в суб’єкта господарювання відсутній персонал, здатний такі роботи виконувати.

Для отримання свідоцтва та інших дозвільних документів компанія надала завідомо неправдиву інформацію. До того ж, «Портал-Н» відсутній за місцем реєстрації і не відповідає на інформаційні запити.

ТОВ «Портал-Н» не виконує роботи, які в неї замовили за кошти міського бюджету. Тим, що проведення ремонту ліфтового обладнання доручено фірмі, яка не має ні досвіду, ні кваліфікованого персоналу, ні матеріально-технічної бази, посадові особи ставлять під загрозу життя людей.

Частка доходу від держзакупівель ПП «Портал-Н»:

skrinshot-z-yukontrol

Щось ремонтується, щось ламається

За адресами, де ремонтні роботи вже виконані, мали місце аварії відремонтованого ліфтового обладнання.

Ліфти, на ремонт яких було витрачено чверть мільйона гривень, псуються менше ніж через тиждень після закінчення ремонтних робіт. Така ситуація склалася в будинку № 16 по вулиці Бреуса та в будинку № 2 на проспекті Академіка Глушкова. Після проведення ремонту ліфтів жителі вже неодноразово зверталися до преси і до громадських організацій зі скаргами на виникнення аварійних ситуацій.

Мешканці будинків, в яких проводиться ремонт ліфтів, відзначають, що замість бригад кваліфікованих фахівців, зазначених у проектно-кошторисній документації роботи виконує одна людина. Техніка, яка застосовується при проведення робіт, встановлених у проектно-кошторисній документації, не використовується. Це свідчить про завищення цін на ремонт і внесення в проектно-кошторисну документацію робіт, які ніхто виконувати не збирався.

За заявами про злочин громадських активістів “Битви за правду” з Одеси і допомогою Національної антикорупційної платформи місцева прокуратура відкрила вже два кримінальні провадження за даними фактами.

Перша публікація: НАП

Share

Коментарі
  1. Ольга коментує:

    Отличная статья и все правильно.Для примера ,в городе Николаеве практически нет альтернативы для того.чтобы взять на обслуживание лифты ОСББ или жеков .В городе всего 2 фирмы .И по большому счету занимаются профанацией ремонтов.Присутствует сговор с председателями ОСББ или жеков на предмет , практически в 2 раза завышенной стоимости произведенных ремонтов .Проверить очень легко .Детали ,узлы и агрегаты ,которые якобы заменили на новые имеют износ и по этому износу можно определить сколько им лет.

  2. Елена коментує:

    Вам не кажется, что публиковать материалы, с которыми к вам за консультацией обратилась наша общественная организация под видом собственного расследования, как минимум не корректно?

Висловіть свою думку

Google+