Антикорупційники з 25-ти міст зібрались на тренінгу Нової Країни

Share

8-9 жовтня в Києві відбувся освітній інтенсив «Знання – наша зброя». В ньому взяли участь громадські активісти з різних регіонів, об’єднані єдиною метою – здолати корупцію в Україні. Захід був організований Громадянською Платформою Нова Країна в рамках антикорупційного проекту «Битва за правду».

Більше 60-ти учасників упродовж 2-х днів обмінювались досвідом і кейсами, навчались новим інструментам для викриття, запобігання та подолання корупції.

Віктор Чумак на антикорупційному інтенсиві

В ролі вчителів виступили експерти-антикорупційники з Transparency International Ukraine, Комітету ВРУ з питань запобігання корупції, ProZorro, проектного офісу реформ, аналітичної платформи YouControl, Харківського антикорупційного центру, ГО «Прозорі закупівлі» і Міжнародної антикорупційної асамблеї.

Програму інтенсиву відкрили активісти Нової Країни. Вони презентували проект «Битва за правду» та анонсували запуск онлайн-платформи для подання звернень і антикорупційного нетворкінгу.

“Ідея антикорупційного нетворкінгу – обмін досвідом і підтримка один одного” зазначила у вітальному слові ментор регіональних команд Ірина Матченко.

Першим з лекцією про економічний ефект корупції виступив член комітету ВРУ з питань запобігання корупції Віктор Чумак. За словами нардепа, за 25 років з України в офшори було виведено 152 мільярди доларів. Що з цим робити? Завдання номер один – змінити виборчі правила в Україні.
“В нас найгірша виборча система в світі. Тільки змінивши правила “входу” в політику, зможемо зламати корупційну систему”, переконаний Віктор Чумак.

Лекція Віктора Чумака

Про особливості моніторингу тендерів і аналітичний модуль системи ProZorro розповіла менеджер реформи держзакупівель Кристина Гуцалова.

“Дуже важливо шукати докази. Бо зрада – не завжди наслідок корупції, а часто непрофесійність замовника. Та коли ви вже виявили зраду, намагайтесь донести цей факт до вищих органів замовника”, зазначила Кристина і закликала учасників активніше долучатись до моніторингу державних закупівель.

Кристина Гуцалова на антикорупційному інтенсиві

Старший аналітик Transparency International Ukraine Євген Черняк розповів, як працює система е-декларування Україні і за кордоном, і пояснив, чому її так бояться чиновники: «Майже кожен чиновник намагається щось приховати. А в системі е-декларування вони відчувають реальну загрозу. Тому що кожен українець може проаналізувати їх декларацію. І, якщо щось не сходиться, повідомити В НАЗК».

Євген Черняк

Марина Трєпова з ГО «Прозорі закупівлі» розвинула тему моніторингу державних закупівель. Вона поділилась методологічними інструментами з ідентифікації корупції та збору доказів, а також закликала громадських активістів підтримати бізнес. “Що може зробити активіст у випадку викриття змови та несправедливості? Потрібно допомагати бізнесу тиснути, поширювати інформацію, залучати ЗМІ”, – стверджує Марина.

В практичній частині інтенсиву учасники познайомились з платформою youcontrol.com.ua, на якій зібрані дані про компанії та їх власників з більш ніж 20-ти реєстрів. Засновник платформи Сергій Мільман провів майстер-клас з пошуку прихованих зв’язків та подарував всім антикорупційникам ваучери на безкоштовний доступ: «Ми віримо, що YouControl підвищить ефективність роботи викривачів».

Сергій Мільман

Керівник проектного офісу Нацради реформ Ігор Гончаренко звернув увагу на комунікаційну складову антикорупційної реформи. Експерт навів цікаву статистику про сприйняття корупції в Україні, анонсував запуск платформи “Декорупція” і окреслив стратегічні цілі антикорупційних комунікацій в Україні, а саме:
1) Підвищення обізнаності;
2) Зміни у поведінці;
3) Проактивні дії;
4) Підтримка та віра.
“Комунікація реформ має бути якісною. Тільки так можливо перемогти «зрадницькі» настрої в суспільстві, – переконаний експерт. – Сподіваюсь, Нова Країна братиме активну участь в роботі нової комунікаційної платформи “Декорупція”.

Ігор Гончаренко

Наприкінці першого дня учасників чекало непросте завдання – визначити 10 першочергових кроків для подолання корупції в своєму регіоні. Часу було обмаль – лише година. Втім, завдяки досвідченим фасилітаторам Нової Країни, презентації вийшли якісними та обґрунтованими, а запропоновані рішення – кросс-регіональними*.

Створення плану дій

Другий день інтенсиву розпочався з цікавої доповіді про захист прав викривачів. Олександр Калітенко з Transparency International Ukraine поділився практичними порадами:
– як відрізнити корупційні та інші злочини (в першу чергу, вивчаємо Закон “Про запобігання корупції”);
– які докази потрібно зібрати (вид, збитки, особи), куди та в якому форматі їх надавати (НАБУ, НАЗК);
– до якої інформації українці мають вільний доступ за законом;
– на яких ресурсах і реєстрах шукати звіти, декларації, дані про майно, тощо.

Олександр також розповів про новий законопроект, запропонований громадськими експертами: «Викривачі зможуть отримувати 10% коштів, які повертаються до бюджету завдяки їх повідомленням. Сподіваємось, це допоможе залучити більше активістів до нашої боротьби».

Олександр Калітенко

Як працює кооперативна схема Кернеса-Добкіна, розповів співзасновник Харківського антикорупційного центру Володимир Рисенко. “Наша битва триває. Ми подали 5 звернень, з них 2 судді вчинили на совість і винесли рішення на нашу користь, на користь територіальної громади”, – з оптимізмом зазначив експерт.

Згодом, команда з Міжнародної Антикорупційної асамблеї представила досвід боротьби з корупцією в США, Південній Кореї, Португалії та Китаї.

А найбільш яскравою активністю (за відгуками самих учасників) став майстер-клас зі створення «антикорупційної dreamteam». HR-експерт і координатор Нової Країни в Дніпрі Олена Швець поділилась секретами побудови дружньої та ефективної команди. І запропонувала активістам застосувати нові методи на практиці – спробувати відкрити глибинні цінності один одного. Експеримент виявився дуже цікавим і ще більше об’єднав таких різних, на перший погляд, антикорупційників.

Майстер-клас Олени Швець

Дипломовані борці з корупцією поїхали з Києва з новим арсеналом корисних знань і навичок, а також планами, як поширювати цей здобуток у власних громадах. В цьому і полягає мета проекту «Битва за правду» – будувати антикорупційну мережу в Україні. А знання – наша зброя.

Дипломовані антикорупційники

Захід проходив в коворкінгу партнерів проекту «Битва за правду» – Національної антикорупційної платформи.

Організатор: Громадянська Платформа Нова Країна за підтримки Посольства Фінляндії в Україні.

*Напрацювання учасників будуть оформлені і презентовані вже незабаром.

Повний фотозвіт шукайте тут.

Питання від учасників інтенсиву

Блокноти антикорупційників

Цитатник інтенсиву:

“Самий рентабельний бізнес – прокурорський. Відкрити справу, закрити справу…вхід рубль, вихід – два” (Віктор Чумак)

“Можна вбивати будь-яких людей. Я, наприклад, люблю вбивати Ахмєтова і Порошенко” (Сергій Мільман про функцію “Пошук зв’язків” на YouControl)

“Нова Країна…сама назва надихає! Чим більше людей приєднається до процесу змін, тим скоріше це діло зрушимо” (Євген Черняк)

“В системі ProZorro неможливі махінації. Тому що на рівні адміністратора всі процеси збудовані по-новому” (Кристина Гуцалова)

“Знаєте, хто найбільший грантоєд? Уряд!” (Віктор Чумак)

“Іноді для моніторингу стилю життя достатньо зайти в депутатський Інстаграм” (Євген Черняк)

“Ідея антикорупційного нетворкінгу – обмін досвідом і підтримка один одного” (Ірина Матченко)

“Третина українців готові толерувати корупцію заради вирішення особистих проблем” (Олександр Калітенко)

“Не бійтесь несхожих на вас людей” (Олена Швець)

“Коли ідете на зустріч з потенційним корупціонером, завжди беріть з собою диктофон, навіть якщо сумніваєтесь” (Олександр Калітенко)

“Будь-який бруд відвалиться, якщо він не твій” (Світлана Федкевич)

Share

Висловіть свою думку

Google+