Конференція «Цінності та модернізація» зібрала кращих інтелектуалів України

Share

Обговоренням “Цінності та модернізація” почалась серія конференцій «Україна майбутнього». Близько 300 економістів, філософів та громадських діячів зібралися, щоб визначитись з тим, що є насправді українською системою цінностей, без якої неможлива модернізація нашої країни.

«Ми маємо захистити майбутнє від минулого» (Валерій Пекар)

DSC_1006

Організаторами конференції виступили  Громадянська Платформа Нова Країна спільно з Ініціативою «21 листопада» та Тимчасовою Комісією Верховної Ради з питань майбутнього.

Почесне право відкрити зустріч отримав голова Комісії Олексій Скрипник, а першим свою доповідь на тему «Затримана модернізація» представив співзасновник ГП Нова Країна Валерій Пекар. В доповіді він розглянув основні моделі цінностей зазначивши, що в Україні 55% людей ще досі живуть радянсько-середньовічними ідеалами, а тому необхідно «рухати суспільство суспільними інституціями».

DSC_1023

Михайло Винницький та Михайло Крикунов присвятили свої виступи цінніснім смислам Майдану, необхідністі пошуку унікального українського шляху до постмодерну, парадоксам індивідуальних прав наряду з колективною відповідальністю. А експерт GfK Ukraine Тетяна Ситник ознайомила учасників з даними соціологічних опитувань українців за останні 7 років, що свідчать про багатовимірність і навіть суперечливість деяких ціннісних параметрів.

DSC_1042

Релігія та модернізація

Під час другого блоку конференції були розглянуті питання релігійних цінностей, ідентичності та концептуальних засад суспільного життя. Першим свою доповідь презентував Саїд Ісмагілов, зазначивши, що представники різних конфесій можуть зіграти значну роль у модернізації країни.

Отець Георгій Коваленко розказав про Біблійні Заповіді, серед яких особливе місце займає свобода, а також звернув увагу учасників на справжнє джерело цінностей: «Релігії в чистому виді в інституціях немає. Вона втілена в громаді, в людях».

DSC_1092

Зв’язок ідентичності та цінностей розглянув Йосип Зісельс, відзначивши, що «модернізація релігії приводить країни до процвітання». Своїми думками щодо формування героїки України майбутнього і необхідності переходу до win-win стратегії поділилась координатор проекту «Нова міфологія України» Тетяна Жданова. А Олег Лінецький виділив ті цілі, до яких наше суспільство має прагнути: «Є цінності, які ми досі не поважаємо, серед них відмінність та інша думка»

Ненульова сума, або що таке капітал майбутнього

«Кордон між стабільністю та розвитком, між контролем та свободою – в голові кожного з нас» (Андрій Длігач)

Модернізацію країни неможливо уявити без створення конкурентоспроможної економіки. В рамках конференції «Цінності і модернізація» провідні економісти, реформатори та бізнесмени України намагались знайти відповідь на ключові питання: «Чому гальмують реформи і як забезпечити економічний розвиток?».

DSC_1080

Рецепт від Володимира Дубровського: «Ми продовжуємо грати в ігри з нульовою сумою, і це заважає модернізації. Люди, спрямовані на пошук прибутку, а не пошук ренти, мають висувати своїх представників до влади».

Рецепт від Андрія Длігача: довіра + творчість + співтворення + відкритість

«Маємо думати про стрімкий економічний злет, який забезпечить добробут геть усіх, а не про те, як контролювати платників податків та наповнювати пенсійний фонд».

Рецепт від Олександра Пасхавера:

 1. Прибрати з реформаторських груп представників бюрократії;
 2. Прибрати старих людей взагалі шляхом створення нових інституцій, таких як поліція;
 3. Активно впроваджувати нові цінності: культуру, просвітництво, освіту, агітацію.

Рецепт від Анастасії Леухіної – щире прагнення кращого життя для себе і своїх дітей: «Чи можна зробити реформи на чужі гроші? Так, якщо реформи просувають і розвивають цінність довіри. Для довіри потрібні відкритість і доступ (партисипативність)».

DSC_1101

Рецепт від Андрія Бойцуна: «Цінності справедливості призводять до економічного зростання, цінності довіри – до розвитку ринків капіталу».

12032116_10203995755768901_9149498337554021076_n

Похований постмодернізм і кокетливий фемінізм

Останній блок конференції було присвячено філософським і культурним аспектам системи цінностей. На початку обговорення Володимир Нікітін висловив цікаву думку, що кожен з нас прагне навіть не кращого майбутнього, а іншого теперішнього, при цьому: «Інше теперішнє будується з майбутнього, а не з минулого. А найвагомішою цінністю майбутнього має стати інтелект».

Микола Скиба у своїй доповіді розглянув зв’язок інновацій та цінностей, і розказав, які саме культурні практики можуть формувати сенси і цінності, а значить змінювати шлях розвитку країни. З кумедної історії про офіційний похорон постмодернізму у Львові наприкінці 2012 року розпочав свій виступ Олександр Фільц. Він закликав до розвитку критичного мислення і пояснив, в чому полягає головна небезпека дефіциту довіри: «Не маючи довіри, ми не маємо критеріїв ефективності прийнятого рішення». А головною темою виступу Сергія Кошмана став соціальний капітал, який «вирішує всі суспільні дилеми і містить 3х складові – норми, довіру та суспільні цінності».

12032989_10203997062881578_5157489830182762847_n

Однією з найцікавіших стала доповідь Ігоря Паламарчука на тему конвергентних цінностей. Він торкнувся питань розвитку як бізнесу, так і суспільства: «Якщо ми хочемо змінити себе, ми змінюємо світ. І навпаки. Бо все пов’язане».

А фінальним акордом став надихаючий виступ Тамари Злобіної про новітню жіночність та роль жінки як громадянки: «Українське суспільство вже готове визначати жіночність через особисті досягнення. Сьогодні ми асоціюємо жінку не тільки з ніжністю і любов’ю, але також з силою, волею, сміливістю і навіть мужністю».

Підбиваючи підсумки, співзасновник ГП Нова Країна Валерій Пекар подякував спікерам та учасникам, анонсував вихід збірки тез доповідей і пояснив головну мету створення циклу конференцій «Україна майбутнього»: «Ми сподіваємось, що до весни 2016 року буде прийнятий Рамковий закон, який захистить наше майбутнє, країну, яку ми будуємо, від минулого і його цінностей».

IMG2213

Нагадуємо, що наступні конференції будуть присвячені такім темам:

 • Людський капітал (жовтень)
 • Економіка та інфраструктура майбутнього (листопад)
 • Україна в системі європейської та світової безпеки (грудень)

Повну відеоверсію конференції можна подивитись на нашому каналі YouTube:

DSC_1024

Share

Коментарі
 1. animaltamer коментує:

  Содержание доступных материалов конференции позволяет сделать вывод об обсуждении авторами проблем, которые относятся, скорее, к теоретическим областям государственного строительства, экономики, культуры и социологии. Авторами, достаточно разрознено представлены наиболее значимые элементы ресурсной системы государства, обсуждается оптимальная структура этой системы и ее функции. Вместе с тем, отсутствуют достаточные основания , например, для привлечения модели игровой экономики (как модели, соответствующей статичной системе) к описанию переходных процессов и обоснованию возникновения нового качества экономики. Для столь важного системного понятия, как социальный капитал, не приводится механизм возникновения этого понятия, как основной составляющей скрытого системного содержания. Это лишает нас понимания основ измерения таких системных понятий как человеческий ресурс, социальный капитал. Учитывая, что капитал является рыночным понятием и, таким образом относится к элементам систем рынка, я

 2. animaltamer коментує:

  Социальные представления и правила поведения – Мир условных рефлексов человека формируется на основе безусловных, врожденных его рефлексов. Вся структура взаимоотношений в семье, на производстве, в государстве , а также процессы в этих системах могут быть измеримо представлены и использованы для оптимального директивного управления во всех этих ресурсных системах и , естественно, для решения футурологический задач в этих же системах. Украина испытывает судьбу сразу в двух направлениях: модернизации внешней политики и модернизации общества.

Висловіть свою думку

*

Google+