Міжнародний день боротьби з корупцією: українська версія

Share

«Працювати замість святкувати!» під таким гаслом українські антикорупційники провели Міжнародний день боротьби з корупцією. Представники Уряду на чолі з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, іноземні дипломати та члени громадських організацій, експерти-реформатори та активісти з різних регіонів – всі вони зібрались 9 грудня в Клубі Кабміну, щоб проаналізувати хід антикорупційної реформи.

І окреслити наступні, спільні кроки влади та громадськості, необхідні для подолання корупції в Україні.

МДБК2016

9 грудня, з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією, в Києві відбувся масштабний антикорупційний форум. Організаторами форуму «Міжнародний день боротьби з корупцією в Україні-2016» виступили провідні реформаторські організації, а головною ідеєю заходу став «антикорупційний нетворкінг» – активна співпраця влади та громадськості у сфері протидії корупції.

Форум відкрив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Я радий, що ми запустили спільну урядово-громадську ініціативу для боротьби з корупцією». Голова українського Уряду наголосив на важливості залучення активних громадян до втілення реформ і формуванні довіри: «Ми відкриті. Мільйони очей не дадуть можливість зловживати. Наша мета – побудувати таку систему, яка здобуде довіру громадян».

Володимир Гройсман на #anticorday2016

Посол США в Україні Марі Л. Йованович підтримала прагнення українців до «антикорупційного єднання»: «Ці антикорупційні заходи – як промінчики сонця. І саме зараз я пропоную додати ще три. Перший – це незалежна та варта довіри система пепевірки декларацій. Друге – надання широких повноважень новим антикорупційним органам. І третє – це створення антикорупційного суду. Вірю, що Україна переможе в цей боротьбі».

Артем Ситник і Марі Йованович

З вітальним словом виступив також голова Національного Антикорупційного Бюро Артем Ситник. Він подякував громадським активістам, які борються з корупцією та підтримують новостворені антикорупційні органи. І наголосив на ключовому пріоритеті сьогодення – судовій реформі, яка передбачає створення антикорупційного суду у 2017-му році.

Однією з головних тем форуму стала спільна урядово-громадська ініціатива «Разом проти корупції». Про ідею проекту та хід його впровадження розповіла координатор ініціативи, представник РПР-Київ Оксана Величко. Сутність “Разом проти корупції” – у синергії зусиль. Понад 120 громадських експертів з різних організацій у активній співпраці з представниками міністерств і держустанов розробили та 83 антикорупційні заходи, які були затверджені на засіданні Кабінету міністрів (Розпорядження № 803 від 5 жовтня). То якими мають бути подальші кроки для втілення цих заходів? На це питання шукали відповідь учасники форуму.

Оксана Величко, РПК

«Цей форум – важливий майданчик для професійної дискусії між громадськими експертами та представниками влади, для аналізу реалізованих антикорупційних заходів та звірки наших спільних планів», – зазначила пані Оксана.

В рамках форуму відбулось нагородження антикорупційної премії від ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» та Transparency International Ukraine. Найсміливішим борцям вручили відзнаку ім. Героя Небесної Сотні Юрія Поправки, який загинув від рук терористів у Слов’янську. Переможцями премії стали адвокат Віктор Смалій, журналіст Олександр Волошин та громадська активістка Наталя Заболотна.

Премія від Transparency

«Є люди, які кожного дня, кожен на своєму місці борються. І вони заслуговують на визнання та підтримку», – привітав переможців виконавчий директор TI Ukraine Ярослав Юрчишин.

Ярослав Юрчишин

До числа спікерів також долучились народний депутат Віктор Чумак, директор “Міжнародної організації з розвитку права” в Україні Леван Дучідзе та CEO аналітичної платформи YouControl Сергій Мільман. Останній не тільки проаналізував хід антикорупційної реформи, але й презентував нові можливості платформи youcontrol.com.ua. Без сумніву, YouControl був і залишається одним з кращих практичних інструментів в арсеналі кожного антикорупційника!

Координаторки Нової Країни Лариса Вербицька та Ірина Матченко презентували “Битву за правду” антикорупційний проект, завдяки якому вдалось сформувати осередки в більш ніж 20-ти українських містах. А ще анонсували конкурс кращих кейсів “Anticorruption awards”, переможців якого (з влади та громадськості) нагородять на початку березня.

Координатори НК на МДБК

83 антикорупційні заходи – це великий об’єм цікавих напрацювань. Частину з них представили на форумі представники Уряду. Так, заступник міністра культури Тамара Мазур окреслила плани Міністерства культури, заступник Міністра фінансів Євген Капінус розповів про антикорупційні ініціативи команди Данилюка, а стратегічний радник МЕРТ Андрій Бойцун пояснив, як боротьба з корупцією сприяє розвитку економіки.

Тамара Мазур з кейсом з Мінкультури

Павло Ковтонюк

«Чому в Україні такий значний науковий потенціал, але ми досі не можемо «народити E-Health»?» – цьому питанню присвятив свою доповідь заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк. Він відкрито заявив про величезну кількість корупційних схем при Міністерстві та закликав активістів долучатись і допомогати будувати нову, прозору систему.

Василь Томчишин з кейсом про медицину

Власними антикорупційними кейсами поділились і активісти з регіонів. Про ефективне батьківське самоврядування розповіла Валентина Глєбова-Ведровська зі Львова, як боротись з корупцією в медицині пояснили координатори «ДІЙ» Василь Томчишин з Тернополя та Максим Щербина з Запоріжжя. Ігор Бичков з Одеси поділився деталями розслідування «ліфтової корупції» в держзакупівлях, а Юлія Башкірова з Маріуполя виступила з кейсом про конфлікт інтересів.

Стратегічна сесія

Наприкінці форуму учасники взяли участь у стратегічній сесії “Громадський accept антикорупційних заходів міністерств”. Члени Уряду, уповноважені з питань запобігання корупції, експерти-антикорупційники та регіональні активісти розподілились на 6 команд за темами: “Економічний блок”, “Соціальний блок”, “Правопорядок та оборона”, “Енергетика та екологія”, “Інфраструктура та агропром”, “Освіта, спорт, культура”. Під час групової роботи вони узгодили першочергові заходи, які протягом трьох найближчих місяців мають бути втілені в життя. А допомогла їм в цьому команда фасилітаторів Нової Країни, на чолі з Андрієм Заможським.

Стратегічна сесія МДБК

Тож зустрінемося навесні, щоб підбити підсумки антикорупційних ініціатив і привітати найбільш успішні команди з влади та громадськості.

Тому що боротись проти корупції МОЖЛИВО, МОДНО, МАЄ СЕНС.

ФОрум

Організатори: Громадянська Платформа Нова Країна, Реанімаційний Пакет Реформ, cпільна урядово-громадська ініціатива “Разом проти корупції”, аналітична платформа YouControl, міжнародна організація розвитку права (IDLO), рух “Чесно”, центр AXIOS.

Модератор форуму – член громадської ради при НАБУ, голова ГО “Платформа Громадський контроль” Артем Романюков.

Фотозвіт події by Ksenia Ivantsova.

Презентації спікерів – шукайте тут.

Повний відеозапис форуму:

Цитатник форуму:

Оксана Величко, координатор ініціативи “Разом проти корупції”, РПР-Київ:
«Успіх у боротьбі із корупцією можливий лише за об’єднання спільних зусиль».

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine:
«Дуже часто корупція сприймається в суспільстві лише як прерогатива топ-чиновників. І це не дивно, бо її символи Межигір’я, банка Чауса і досі лишаються символами непокараної корупції, що ставить дуже багато питань до ефективності правоохоронної та судової систем. Та є ще корупція на рівні галузей та сфер і її знищення зменшує можливість появ Януковичів. Так, система Прозорро зекономила державі 8 млрд гривень там, де раніше існувала Тендерна палата, а руйнування схем Онищенка вже повернула руками НАБУ в бюджет 180 млн. грн. Тому боротьба триває, і спільний урядово-громадський фронт “Разом проти корупції” може і має дати результат».

Артем Ситник, Директор НАБУ:
«Наш пріоритет – створити антикорупційний суд до 2017-го року».

Віктор Чумак, Народний депутат, член комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції:
«У нас є дуже гарне антикорупційне законодавство, але немає довіри, що боротьба з корупцією є справжньою».

Лариса Вербицька, керівник проекту “Битва за правду”, Громадянська Платформа Нова Країна:
«Сьогодні ми зробили важливий крок –  прем`єр-міністр, міністри,  представники міністерств і громадськості разом обговорили галузеві антикорупційні заходи. Дуже сподіваємося, що по-перше, ініціатива “Разом проти корупції” не лишиться на папері, а буде реальним кроком уряду у подоланні корупції. По-друге, такі зустрічі із звітами обох сторін мають стати запорукою реальної співпраці влади і громадянського  суспільства».

Андрій Бойцун, член групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні:
«Екологічні перевірки – це як в мультику “Том і Джері”. Підприємці тікають, а інспектора бігають за ними».

Валентина Глєбова-Ведровська, голова правління БФ “Українська Галицька Фундація”:
«На кожній зустрічі з батьківським комітетом чую таке: що серйозно? Ми це можемо? Найбільша проблема, що можуть, але не знають».

Марі Л. Йованович, Посол США в Україні: «Зараз українці готові дивитись корупції в обличчя і називати речі своїми іменами».

Ірина Матченко, координатор регіональних команд проекту “Битва за правду”, Громадянська Платформа Нова Країна:
«Антикорупційний нетворкінг – це синергія, яка призведе країну до успіху. Між владою та громадами, між Києвом та регіонами, між командами реформаторів та волонтерами. Це – наша спільна відповідальність, і тільки разом зможемо перемогти».

Лариса Вербицька

Юконтрол

Організатори: Артем Романюков і Вікторія Демчко

Share

Коментарі
 1. Андрій коментує:

  прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Я радий, що ми запустили спільну урядово-громадську ініціативу для боротьби з корупцією». Голова українського Уряду наголосив на важливості залучення активних громадян до втілення реформ і формуванні довіри: «Ми відкриті. Мільйони очей не дадуть можливість зловживати. Наша мета – побудувати таку систему, яка здобуде довіру громадян».
  Просили висловити свою думку …
  На мою думку, теза: урядово-громадська ініціатива – хибна у слові громадська. Боротьбою з корупцією повинні!!! займатись не громадяни, а фахівці з повноваженнями (навіщо тоді нам силовики, яким ми платимо шалені! гроші? Вони що, тихо курять в кутку?). Залучення активних громадян до втілення реформ – теж хибна, навіть шкідлива теза. Див. вище.
  Активних громадян потрібно залучати до влади, давати роботу в кабінетах влади, повноваження, хорошу зарплату і давати можливість не боротись з корупцією, а давати їм можливість очистити вертикаль влади від нечесних і некомпетентних чиновників. Співпраця уряду по боротьбі з корупцією повинна бути не з громадянами, а з працівниками ФБР США, чи спецслужбами Польщі чи навіть Італії. Прийняти кримінальне законодавство подібно до американського чи європейського.
  Пенсійні фонди силовиків (МВС, СБУ, суддів, митників, податківців) повинні формуватись не з Пенсійного фонду громадян, не з видатків бюджету, а з того, що вони “знайдуть”, тобто з спецфонду, який буде формуватись з корупційних, контрабандних грошей, штрафів, і тд. Тоді силовики будуть зацікавлені в своїй роботі. Частково і зарплату їм можна виплачувати з цього спецфонду.

 2. Володимир коментує:

  Корупцію ПОБОРОТИ неможливо. Це марно. Це все-рівно, що боротися з паразитами в природі. Вони завжди були і будуть. Це боротьба в вітряками., вічна та безглузда. Це як відрубати дракону голову, на місці якої виростає нова, або більше.
  Корупцію можна тільки зменшити, та в результаті зробити мало відчутної для суспільства. А щоб це зробити необхідно СТВОРЮВАТИ, БУДУВАТИ умови при яких корупція не приживається, не виживає, для неї немає умов для розмноження та розвитку. А для цього необхідно будувати систему впровадження влади народу ЗНИЗУ і тільки звідти. Для цього вже існують законодавчі акти попередніх років , які недооцінені і залишені без уваги.

Висловіть свою думку

Google+