Нова податкова поліція. Перевтілення можливо?

Share

Якою бути податковій поліції? Чи допоможе використання іноземного досвіду? Та який він, цей іноземний досвід?

Святослав Дубіна на Круглому столі в ГП НК

15 жовтня в медіа-центрі Нової Країни відбувся Круглий стіл на тему «Аспекти функціонування в Україні підрозділів податкової міліції та шляхи їх реформування» за участі поважних представників податкових органів Велікобрітанії, Грузії та Литви. Ініціатором проведення та модератором зустрічі виступив експерт Громадської Ради при Державній фіскальній службі Святослав Дубіна.

На початку події Святослав Дубіна наголосив на неефективності існуючих органів фінансового контролю і необхідності їх термінового реформування: «Один податковий міліціонер приносить в казну близько 4000 гривень, а його утримання коштує набагато більше».

Сьогодні існують 3 проекти закону про податкову міліцію:

  1. Ліквідація старої і створення абсолютно нової (автор – депутат Андрій Журжій)
  2. Підпорядкувати податкову міліцію МВС (автор – депутат Ігор Насалик)
  3. Підпорядкувати податкову міліцію Мінітерству фінансів (автор – сама податкова міліція)

С

«Згідно зі світовою статистикою, наша служба має складатись з 2-3 тисяч людей. – зазначив експерт. – Зараз за економічними злочинами в Україні спостерігають ДФС, МВС, СБУ, ГПУ – більше ніж 20 тисяч службовців. Тобто в 10 разів більше, ніж це прийнято в світі».

Заступник керівника Слідчого департаменту Слідчої групи Мінфіну Грузії Мераб Гамкрелідзе, поділився досвідом в сфері реформування органів фінансового контролю: «В 2004 році ми створили Службу фінансової поліції. Вона існує окремо, хоча підпорядковується Мінфіну і її начальника призначає Міністр фінансів. У Грузії 300 000 підприємств, у фінансовій поліції 610 співробітників. Ефективність роботи служби оцінюється просто – приносити в бюджет більше, ніж витрачається на її утримання».

Однак це не означає, що мета роботи податкової міліції у Грузії – зібрати якомога більше штрафів: «Перевірки – ТІЛЬКИ цифрової звітності підприємств і виключно за заявами. До 2012 року всі 100% порушених кримінальних справ доходили до суду з вироком. Зараз 1% справ програє поліція. І спостерігаємо значне зниження кількості правопорушень».

Мераб Гамкрелідзе ділиться досвідом Грузії в рамках круглого столу з питань створення податкової міліції

Велику роль у здійсненні реформи в Грузії зіграли технології: «Завдяки застосуванню онлайн-сервісів, підприємець вже не спілкується з податківцем» – зазначив грузинський експерт.

Офіцер зв’язку Королівської податкової та митної служби Філ Девіч охарактеризував систему контролю за фінансовими злочинами, що працює у Великобританії: «З 70 000 співробітників податкової та митної служби 3000 чоловік входять до складу Служби шахрайства (Fraud) на 70 млн населення. Половина повернутих грошей у бюджет йде на розвиток самої служби. Співробітники постійно навчаються і отримують бали для службового зростання. Всі слідчі на піку форми, на піку технологій. 4 громадських організації контролюють роботу служби. Наймасовіші порушення – контрабанда сигарет і махінації з ПДВ».

Радник Служби розслідувань фінансових злочинів Литви Ігоріс Кржечковскіс: «У мене питання – де політична воля в Україні? Я спостерігаю за Україною вже багато років. Фінансові розслідування – це один зі способів боротьби з криміналом, а не з бізнесом, тому цим повинні займатися всі правоохоронні органи. А податкова міліція повинна займатися захистом державного бюджету від злочинного посягання. Я не розумію, як люди, які отримують 300 доларів, можуть розслідувати багатомільйонні схеми? Ніколи не буде працювати правоохоронний орган, якщо він знаходиться в стадії перехідного періоду. А в Україні така ситуація спостерігається вже багато років».

Учасники Круглого Столу з питань створення податкової міліції

Share

Висловіть свою думку

*

Google+