Обговорення нової концепції законодавства про освіту

Share

В офісі Нової країни 22 травня відбулася робоча зустріч з обговорення концепції нового законодавства про освіту.

На початку зустрічі Роксолана Левицька, координатор проектної групи «Національна система компетенцій, кваліфікацій та профорієнтації (НСККП)», розповіла про проект Закону України “Про освіту”, який обговорювався 20 травня на слуханнях в комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти.

Найактуальнішими питаннями, які розглядалися на слуханні та про які розповіли на зустрічі:

1. Підвищення якості освіти. Інструменти вимірювання.
2. Підвищення рівня кваліфікації та оплати вчителів.
3. 12-річна система освіти.
4. Освіта протягом всього життя.
5. Професійна освіта.
6. Децентралізація системи управління в освіті.
7. Форми фінансування.

Також були розглянуті основні концепти нового законодавства про освіту, що стосуються дистанційної (e – learning) та сімейної (“хоумскулінг”) освіти.

Було відзначено, що нове законодавство суттєво може обмежити права і свободи учнів, щодо вибору способу отримання середньої освіти.

Основні зауваження, що були сформульовані і передані в комітет Верховної Ради з питань освіти і науки, наведені нижче:

1. Бажано привести зміст Закону «Про освіту» у відповідність його назві. Виходячи з тексту, здається що цей закон, в першу чергу, не про освіту громадян, а про навчальні заклади.

2. Червоною стрічкою через закон йде рівноправність закладів освіти різних форм власності. Але ніде у явній формі не надається право особі обирати отримання формальної освіти поза навчальними закладами (сімейна, самостійна, мережева освіта). Навіть, якщо це не дуже ефективно з точки зору розробників закону, таке право повинно бути надано.

3. Якщо буде введено освітній ваучер (гроші ходять за дитиною), то необхідно явно передбачити, що такий ваучер може бути використаний не тільки у навчальному закладі, а й самою особою що навчається, в разі самоосвіти або сімейної освіти.

4. У законі немає жодного слова про дистанційну освіту для рівня середньої освіти, хоча така можливість (гіпотетично, у вигляді використання дистанційних систем навчання) для вищої освіти передбачена.

5. Кваліфікації. В законі опосередковано вважається що існують тільки визнані державою кваліфікації. Це не так. Можуть бути незалежні кваліфікації до яких можна готуватись через формальну освіту. Необхідно чітко у законі розрізняти : хто визнає кваліфікацію, хто оплачує підготовку, та через яку форму вона здобувається.

6. Бажано уточнити статус документа про формальну освіту та документа про незалежне підтвердження кваліфікації, зокрема освітньої. Чи має документ про підтвердження кваліфікації таку ж силу як документ про отримання формальної освіти? Чи зможе, наприклад, особа, яка не має формальної середньої освіти застосувати документ про підтвердження кваліфікації ЗАМІСТЬ атестату?

Також наводимо посилання на два документи, у яких можна залишити коментарі:
1. Концептуальні питання ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ»: СТРУКТУРА І РЕЗЮМЕ
2. ПРОЕКТ ЗАКОНУ УКРАЇНИ про засади законодавства у сфері освіти

Share

Висловіть свою думку

*

Google+