Олександр Пасхавер: Майдан – перехід в другий клас громадської зрілості

Share

10 червня вже вчетверте в рамках роботи группи “Економічна стратегія Нової Країни” відбулася відкрита зустріч. Цього разу гостем зустрічі став Олександр Пасхавер – економіст, президент Центру економічного розвитку.

Александр Пасхавер

Зустріч була присвячена питанням змін в суспільстві, що необхідні для реалізації бажань та поглядів з розвитку країни в майбутньому.

Експерт почав з аналізу нинішньої ситуації та подій, що її зумовили.

«В 91 році відбулася зміна суспільного ладу. Відбувалася Буржуазна революція без буржуазії. Ми прийняли капіталізм, відкинули соціалізм, радянський комунізм і почали будувати капіталізм без буржуазії» – так охарактеризував експерт початок незалежності країни.

Александр Пасхавер

Але ці 23 роки не пройшли даремно, оскільки заклали підґрунтя та сформували суспільство, для якого свобода є однією з головних вимог до влади. І всі ці роки Україна переживає, так звану, буржуазну революцію, яку пройшли багато країн та яка відбувається за типовим порядком. І те що відбувалося та й зараз діється в країні є досить типовим для буржуазної революції: періодичне загострення ситуації (в історії незалежної України два гострих епізоди: Помаранчева революція та Майдан), повстання консервативних регіонів проти революції і зовнішня агресія.

«Оптимістичний погляд на ситуацію – європейські революції завжди перемагали, песимістичний – кордони не завжди відповідні намальованим метрополією» – підкреслив експерт

Встреча с Александром Пасхавером

Наразі, для зміни умов життя необхідна зміна правил гри, законів, інститутів. Необхідно розуміти важливість цінностей в суспільстві, взаємозв’язок між суспільними цінностями та роботою, ефективність інститутів.

«Існує просте правило: Якщо цінності неадекватні, то соціальні інститути не працюють»

Експерт виділяє два типи цінностей, що характерні для всіх європейських країн і забезпечують добробут та багатство:

Цінності пов’язані зі спілкуванням, засновані на довірі (відкритість до співпраці, компроміс, особиста відповідальність, довіра між людиною та державою)
Фундаментальні цінності (свобода, розуміння важливості права приватної власності як елементу незалежності людини)

Аналіз українських цінностей дає підстави стверджувати, що довіри в суспільстві немає ні до законів, ні до влади, ні до людей (лише близьке коло). Нам притаманний індивідуалізм та ізоляціонізм. І фактично, ці цінності створюють проблеми на шляху до створення європейських інститутів.

Встреча с Александром Пасхавером

З цієї точки зору Майдан був переломним моментом, оскільки там діяли саме європейські цінності.

Саме тому сьогодні постало питання: яким чином, можна поширити цінності, закладені Майданом, на всю країну і зробити їх близькими більшості в країні, українськими?

На думку експерта, це можна зробити за допомогою громадських об’єднань, що контролюватимуть владу та працюватимуть з населенням в напрямку побудови довіри в суспільстві. Такий рух має бути не політичним, а моральним та етичним.

Відео зустрічі:

Частина 1

Частина 2

Частина 3

Частина 4

Автор: Евгений Сильверстов

Довідка:

Організатором заходу виступила група «Економічна Стратегія» ГП “Нова Країна”, що ввійшла до складу проектної групи при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України від громадськості.

Група «Економічна стратегія» відкрита до співпраці та запрошує експертів долучитися до розробки економічної стратегії України.

Детальніше за інформацією, звертайтеся:

Євген Сільверстов – координатор групи «Економічна стратегія»: (067) 238-16-35, e.silverstov@gmail.com

Share

Висловіть свою думку

*

Google+