Один з кращих філософів сучасності Ярослав Грицак пояснив, чому чим гірше Україні зараз, тим більше в неї шансів «зняти кришку» старої системи та нарешті почати рухатись назустріч щасливому майбутньому.
«Маємо державу fail state, яка максимально ослаблена. Але сама Україна не є fail»
Ярослав Грицак
Всі проблеми України мають історичний характер, тому, якщо нам потрібні вдалі реформи, треба подолати історію. Ця теза стала основною темою зустрічі з філософом і істориком Ярославом Грицаком.
На думку історика, наша велика біда – це шортомізм, тобто мислення короткостроковими категоріями. Ми плануємо майбутнє на один, два, максимум п’ять років, і все одно не можемо спрогнозувати, що буде завтра. В той час як причинами проблем, які постають перед країною сьогодні, є події двадцяти-, п’ятидесяти- , або навіть сторічної давнини.
«Країна не лікується історичною пам’яттю, – зазначає Ярослав Грицак. – І хоча історія не ставить діагноз, вона допомагає знайти причини».
Чому так сталося, що ми знову “fail state”? Чому спроба створити «майданні» партії провалилася?
Експерт звернувся до часів здобуття Україною незалежності і проаналізував логіку останніх двадцяти років. В 90-х багато хто казав: «Якщо Україна звільниться, у неї буде інша модель розвитку». Що маємо сьогодні? Державу, яка максимально ослаблена, та розчароване суспільство. Ми близькі до того, що вікно можливостей закриється, і тоді Україна вступить в період політичної турбулентності.
«Суспільство є горшиком, а не кришкою»
Однак привід зберегти «positive thinking» є. Не зважаючи на всі перешкоди та кризи, в країні почався процес зміни політичної еліти: «Маємо всі реквізити, щоб «зняти кришку» старої системи, але поки нема кому знімати» – вважає історик.
До чого ж ми прагнемо і як це здійснити? Суспільне багатство створює система відкритого доступу. На думку Ярослава Грицака: «Маємо державу, яка є «fail state», але сама Україна не є fail. І вона найближче підійшла до системи відкритого доступу».
Наше суспільство «переросло» владу, воно набагато розумніше, порядніше та відповідальніше. Однак, за словами експерта, «кришку» знімає вертикаль, тоді як суспільство являє собою горизонталь: «Суспільство є горшиком, а не кришкою». Саме тому наша мета – створити вертикаль з тих 20% свідомих і відповідальних патріотів, які готові творити зміни.
Тут виникає інша проблема: ті, хто насправді має бути у владі, часто не прагнуть туди пробиватись. «Наша реакція на кризу – депресія і відраза – не є продуктивною. Побудова системи відкритого доступу – довгий процес. І нема гарантій, що це спрацює». Парадокс сьогодення полягає в тому, що чим гірше буде Україні зараз, тим більше наш шанс подолати відразу.
Щоб втілити позитивні зміни, потрібно повірити, що вони можливі. «Ми маємо щось робити, багато чого не знаючи і часто помиляючись. Але саме в цьому полягає наша мужність» – стверджує один з найрозумніших людей сучасної України.
Відеозапис зустрічі з Ярославом Грицаком:
Зустріч з Ярославом Грицаком відбулась 17 грудня в київському бізнес-центрі «IQ» та була організована Громадянською Платормою Нова Країна спільно з CEO Club Ukraine. Назва лекції: «Інша історія України: примітки на полях книжки Дуґласа Норта «Насилля та соціальні порядки».
Висловіть свою думку