Плацебо для України

Share

Один з кращих філософів сучасності Ярослав Грицак пояснив, чому чим гірше Україні зараз, тим більше в неї шансів «зняти кришку» старої системи та нарешті почати рухатись назустріч щасливому майбутньому.

«Маємо державу fail state, яка максимально ослаблена. Але сама Україна не є fail»
Ярослав Грицак

Ярослав Грицак, Нова Країна, CEO Club,

Всі проблеми України мають історичний характер, тому, якщо нам потрібні вдалі реформи, треба подолати історію. Ця теза стала основною темою зустрічі з філософом і істориком Ярославом Грицаком.

Ярослав Грицак, Нова Країна, 17 грудня, CEO Club

На думку історика, наша велика біда – це шортомізм, тобто мислення короткостроковими категоріями. Ми плануємо майбутнє на один, два, максимум п’ять років, і все одно не можемо спрогнозувати, що буде завтра. В той час як причинами проблем, які постають перед країною сьогодні, є події двадцяти-, п’ятидесяти- , або навіть сторічної давнини.

«Країна не лікується історичною пам’яттю, – зазначає Ярослав Грицак. – І хоча історія не ставить діагноз, вона допомагає знайти причини».

Ярослав Грицак, Нова Країна, 17 грудня, CEO Club

Чому так сталося, що ми знову “fail state”? Чому спроба створити «майданні» партії провалилася?

Експерт звернувся до часів здобуття Україною незалежності і проаналізував логіку останніх двадцяти років. В 90-х багато хто казав: «Якщо Україна звільниться, у неї буде інша модель розвитку». Що маємо сьогодні? Державу, яка максимально ослаблена, та розчароване суспільство. Ми близькі до того, що вікно можливостей закриється, і тоді Україна вступить в період політичної турбулентності.

Ярослав Грицак на зустрічі, організованої ГП НК і CEO Club, 17 грудня

«Суспільство є горшиком, а не кришкою»

Однак привід зберегти «positive thinking» є. Не зважаючи на всі перешкоди та кризи, в країні почався процес зміни політичної еліти: «Маємо всі реквізити, щоб «зняти кришку» старої системи, але поки нема кому знімати» – вважає історик.

До чого ж ми прагнемо і як це здійснити? Суспільне багатство створює система відкритого доступу. На думку Ярослава Грицака: «Маємо державу, яка є «fail state», але сама Україна не є fail. І вона найближче підійшла до системи відкритого доступу».

Наше суспільство «переросло» владу, воно набагато розумніше, порядніше та відповідальніше. Однак, за словами експерта, «кришку» знімає вертикаль, тоді як суспільство являє собою горизонталь: «Суспільство є горшиком, а не кришкою». Саме тому наша мета – створити вертикаль з тих 20% свідомих і відповідальних патріотів, які готові творити зміни.

Ярослав Грицак на зустрічі, організованої ГП НК і CEO Club, 17 грудня

Тут виникає інша проблема: ті, хто насправді має бути у владі, часто не прагнуть туди пробиватись. «Наша реакція на кризу – депресія і відраза – не є продуктивною. Побудова системи відкритого доступу – довгий процес. І нема гарантій, що це спрацює». Парадокс сьогодення полягає в тому, що чим гірше буде Україні зараз, тим більше наш шанс подолати відразу.

Щоб втілити позитивні зміни, потрібно повірити, що вони можливі. «Ми маємо щось робити, багато чого не знаючи і часто помиляючись. Але саме в цьому полягає наша мужність» – стверджує один з найрозумніших людей сучасної України.

Відеозапис зустрічі з Ярославом Грицаком:

Зустріч з Ярославом Грицаком відбулась 17 грудня в київському бізнес-центрі «IQ» та була організована Громадянською Платормою Нова Країна спільно з CEO Club Ukraine. Назва лекції: «Інша історія України: примітки на полях книжки Дуґласа Норта «Насилля та соціальні порядки».

Ярослав Грицак на зустрічі, організованої ГП НК і CEO Club, 17 грудня

Ярослав Грицак на зустрічі, організованої ГП НК і CEO Club, 17 грудня

Ярослав Грицак, Нова Країна, CEO Club, 17 грудня

Ярослав Грицак, Нова Країна, CEO Club, 17 грудня

Share

Висловіть свою думку

*

Google+