Секрети інформаційної війни

Share

Де правда, а де фейк? Як перевірити дані та виявити корупцію? Виявляється, іноді для проведення розслідування достатньо знати про приховані можливості Google! 6 лютого в медіа-центрі Нової Країни близько 80 українських журналістів та громадських активістів оволоділи техніками OSINT*. А допоміг їм в цьому експерт Нової Країни з інформаційної безпеки, радник міністра інформполітики Дмитро Золотухін.

Чотири години інтенсиву, безліч цікавих запитань і справжні антикорупційні лайф-хаки – тренінг від Інституту постінформаційного суспільства, без сумніву, вартував того, щоб провести суботу в хабі Нової Країни.

Тренінг OSINT, 6.02

Тренінги з медіа-розвідки та навчання OSINT-технікам проходять в рамках проекту OSINT Academy по всій Україні. Мета проекту – навчити журналістів та всіх бажаючих використовувати новітні технології OSINT для створення суспільно-важливого контенту, зокрема про корупціонерів, політиків, чиновників, кандидатів на виборчі посади, для розпізнавання «фейків», неправдивої інформації окремих ЗМІ тощо.

В ході зустрічі учасники дізнались, як підвищити ефективність роботи з різними пошуковими системами, використовувати відкриті державні джерела та бази даних, та знаходити інформацію про будь-яку людину за допомогою електронної пошти або телефону.

«Родзинкою» тренінгу став його прикладний характер – кожен з інструментів розглядався у вигляді кейсу. Крім цього, журналісти та активісти мали змогу запропонувати власні приклади в якості об’єкту дослідження та в режимі он-лайн отримати більше інформації про певну людину або подію.

Дмитро Золотухін, тренінг, OSINT,

Ключовий принцип роботи в пошукових системах: «Яке б питання ви не поставили, яку б інформацію не шукали, скоріше за все, хтось до вас цим питанням вже цікавився, а отже в Інтернеті вже є певне уявлення щодо відповіді на це питання» – засновник OSINT Academy Дмитро Золотухін.

Лайф-хаки роботи з пошуковими системами:

  • Для пошуку конкретної фрази запит потрібно взяти «в лапки»;
  • В результатах пошуку можна відобразити декілька запитів. Для цього запити в пошуковому полі потрібно розділити символом « | » (або) ;
  • Зірочка (*) замінює всі символи, які йдуть до @. Наприклад, щоб знайти результати зі згадками електронної пошти будь-кого з корпорації «Рошен», слід ввести в поле пошуку «*@roshen.com.ua»
  • Щоб знайти відповідь на конкретному сайті, в пошуковому полі слід додати адресу сайту після «site:». Наприклад, так виглядатиме запит про кіборгів на сайті «Новини Донецька» «кіборг site:novosti.dn.ua»);
  • «filetype:» – інструмент, за допомогою якого можна обрати певний тип файлів серед результатів пошуку;
  • «-» дозволяє виключити з результатів пошуку непотрібні дані. Наприклад, щоб знайти інформацію про Громадянську Платформу Нова Країна без згадки про візійний проект: «Нова Країна -візійний проект»;
  • Чим швидше оновлюється сайт, тим частіше він індексується;
  • Більшість видалених матеріалів можна знайти в «кеші»;
  • Люди зазвичай «прикіпають» до своїх нікнеймів, це потрібно враховувати під час пошуку потрібної інформації.

За словами тренера, подібні навички допомагають не тільки в журналістських дослідженнях і розвінчуванні фейків, але й у повсякденному житті: «Якщо купуєте авіаквитки або дорогі речі, робіть це в режимі «інкогніто». Пошукові системи фіксують ваші запити, а тому коли відвідуєте якийсь сайт вдруге, річ якою ви цікавились, ймовірно буде коштувати більше», – зазначає Дмитро Золотухін.

Дмитро Золотухін, тренінг, OSINT, 6 лютого

Найбільше вразила учасників можливість дослідження особистих даних. В якості прикладу для дослідження, тренер обрав керівника Google в Україні Дмитра Шоломко. Виявляється, тільки на основі інформації про попереднє місце роботи можливо дізнатись про людину дуже багато, а отже дані кожного з нас не можна вважати захищеними.

По завершенню тренінгу кожен з учасників мав можливість задати питання та отримати особисту консультацію, а несподіваним бонусом стало знайомство з проектом «youcontrol», засновник якого також відвідав захід.

«Youcontrol» – онлайн-платформа, яка містить дані про компанії та підприємців з 10 державних ресурсів. Завдяки проекту, кожен має можливість знайти максимально повну інформацію про будь-яку компанію: хто підписант або засновник, розмір статутного капіталу, який поточний стан, як часто підприємство фігурує в судових процесах і багато іншого.

Тренінг з OSINT-розслідувань виявився дуже корисним, адже допоміг більшості учасників оволодіти новими техніками пошуку інформації. «Цікаво. Корисно. Зовсім не складно» – такий відгук про суботнє навчання залишила одна з учасниць Ганна Прокопенко на своїй сторінці у Facebook.

Відгук про тренінг на фб

В рамках проекту OSINT Academy безкоштовні тренінги вже відбулися у Харкові, Сєверодонецьку, Одесі, Маріуполі, Миколаєві, Краматорську, Києві. Найближчим часом планується ще декілька заходів у Києві, а також у Дніпропетровську, Запоріжжі, Полтаві, Черкасах та всіх інших містах, з яких надходять заявки через форму реєстрації.

*OSINT (англ. Open source intelligence) – розвідка на основі відкритих джерел

Share

Висловіть свою думку

*

Google+