Спільна заява організацій громадянського суспільства щодо законопроектів про автономію медичних закладів

Share

В Угоді про Коаліцію депутатських фракцій «Європейська Україна» питання автономізації закладів охорони здоров’я визнано одним із найбільш пріоритетних. Також, автономізація медичних закладів значиться одним із перших пріоритетних кроків в Національній стратегії реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015–2020 років. Надання закладам автономії підтримують не лише Президент та Прем’єр-міністр України, але й прогресивна частина медичної спільноти, міжнародні та пацієнтські організації. Ні в кого не викликає сумніву необхідність фінансової та управлінської автономії медичних закладів, яка істотно підвищує їхню ефективність та призводить до покращення медичних послуг. Навіть на пострадянському просторі залишилося лише дві країни, які досі не перейшли на автономний статус лікарень – це Україна та Азербайджан.

Перший пакет законопроектів щодо надання закладам охорони здоров’я фінансової та управлінської автономії був зареєстрований Верховною Радою України ще в липні 2015 року. Проте процес його розгляду і узгодження позицій затягнувся до жовтня, і реформа опинилася під загрозою.

Виходячи з цього, експертне середовище, яке представляють організації, що підтримали цю заяву, вважають за необхідне вимагати негайного прийняття законопроектів про автономізацію закладів охорони здоров’я – незалежно від їх авторства. Ці законопроекти, однак, повинні обов’язково містити такі положення:

1. Всі заклади (крім деяких винятків, визначених в законопроектах) повинні бути перетворені в державні унітарні казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Це надасть їм управлінську автономію;
2. Заклади повинні бути перетворені лише в некомерційні підприємства, щоб уберегти їх від банкрутства після перетворення;
3. Перевести рахунки всіх реорганізованих закладів охорони здоров’я з державного казначейства до державних банків, щоб надати їм фінансову автономію;
4. Запровадити конкурсну процедуру призначення керівників закладів, зробити цей процес прозорим;
5. Надати закладам свободу у формуванні штату співробітників та умов оплати їхньої праці;
6. Створити громадські наглядові ради задля зовнішнього контролю за роботою закладів;
7. Визначити кінцевий термін для реорганізації закладів – 1 січня 2018 року з метою пришвидшення цього процесу та унеможливлення консервації поточного стану.

Без негайного прийняття цих законопроектів до початку бюджетного процесу 2016 року реформа української медицини буде відкладена ще на один рік, що, в умовах війни та загального незадоволення темпами реформ, суспільство не може собі дозволити.

З повагою,

Реанімаційний Пакет Реформ
Громадянська Платформа Нова Країна
Благодійний фонд «Пацієнти України»
Громадська рада МОЗ України

logo_zayava

Share

Висловіть свою думку

*

Google+