Володимир Дубровський: Не обов’язково змінювати все суспільство – важливо змінити правила гри (відео)

Share

22 травня 2014 відбулася друга відкрита зустріч групи «Економічна стратегія» в рамках Громадянської платформи «Нова Країна». Гостем події став експерт Володимир Дубровський, старший економіст та член Наглядової Ради CASE Україна.

В рамках зустрічі В. Дубровський представив презентацію на тему: “Політична економіка сучасної України: до та після Майдану”. В якій розглянув систему політичної економіки, що панувала в країні та передумови виникнення майдану: які процеси в суспільстві та в економіці привели до цього. Також було розглянуто, яким чином можна встановити новий соціальний порядок, та яким він має бути для розробки економічної стратегії та ефективної роботи економіки.

1

Перш ніж розробляти економічну стратегію, на думку експерта, важливим є аналіз індексу конкурентоздатності країни. Розглянувши детально показники, можна більш точно побачити нинішню ситуацію, визначити сильні та слабкі показники і в свою чергу проаналізувати причини їх виникнення та шляхи подолання.

«Порівнюючи Україну, можна відмітити, що вона значно відрізняється від інших країн. Україна має значний об’єм ринку, значний потенціал населення до генерації інновацій та якісну систему підготовки кадрів, але при цьому має найбільший провал в ринкових інститутах, що й не дає країні розвиватися», – відмітив експерт

3

В питанні громадського устрою країни, варто відзначити, що наразі Україна знаходиться в перехідному періоді від обмеженого доступу, під яким розуміємо доступ до економічних та політичних можливостей. Такий устрій тримається на привілеях, які в свою чергу завжди пов’язані з обмеженням чиїхось прав. Фактично обмежений доступ тримається на несвободі і обмеженні конкуренції. І саме такий уклад домінував протягом більшої частини історії людства. Перехід же веде до укладу з відкритим доступом він базується на конкуренції, як політичної, так і економічної.

«Автори теорії обмеженого доступу розрізняють три стадії розвитку такого устрою: крихкий, коли постійно існує загроза війни; базовий, коли влада контролює всіх і вся; розвинений, коли підтримується широке коло організацій. З 2005-2010 рік Україна була на стадії розвиненого, обмеженого доступу, те що намагався встановити Янукович і те що було за радянських часів – це базова стадія. Наразі Україні загрожує стадія крихкого обмеженого доступу», – сказав пан Володимир

Незважаючи на це, зміни та події, що відбувалися та відбувається в країні останні місяці дають надію та підстави оптимістичних прогнозів на майбутнє. Якщо майдан 2004 року був революцією політиків які на протидію адміністративного ресурсу використовували політичний капітал, то нинішній майдан був перш за все за революцією суспільства, яке боролося за рівні можливості.

2

«Якщо порівняти основні відмінності між майданами, то варто зазначити, що в першому випадку ми говоримо про майдан під конкретними прапорами з чітким лідером та організацію, що характерне, якщо не для авторитарного, то для суспільства з вождем на чолі. Нинішній же майдан, характерний саме для громадянського суспільствам і є майданом колективної дії, кожна людина сама вирішувала яким чином приймати участь в майдані. – підкреслив В. Дубровський

Експерт наголосив на тому, що закладений соціальний капітал, здатність суспільства опиратися та жертвувати заради колективної дії, може стати арбітром в політичній економіці та допомогти вийти країні з нинішньої кризи.

«Не обов’язково змінювати все суспільство, важливо змінити правила гри. Якщо принцип селекції еліт то змінимо і суспільство», – підсумував експерт.

Довідка:
Організатором заходу виступила група «Економічна Стратегія» ГП “Нова Країна”, що ввійшла до складу проектної групи при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України від громадськості.
Група «Економічна стратегія» відкрита до співпраці та запрошує експертів долучитися до розробки економічної стратегії України.

Share

Висловіть свою думку

*

Google+