Теми фемінізму та гендерної рівності давно вже є звичними в Європі та усьому Західному світі. Однак в Україні поняття гендеру досі сприймається як дещо незрозуміле та небезпечне. 28 січня учасники проекту «Уроки Нової Країни» намагались знайти відповідь: чи дійсно українські жінки та чоловіки сьогодні володіють рівними правами?
Лекція Тамари Злобіної «Гендерний розпад», без сумніву, стала найбільш емоційним заходом «Уроків НК».
Україна, на перший погляд, є сучасною європейською державою з прогресивними поглядами. Ми далекі від ісламських країн, де жінки носять паранджу та не мають права голосу. Все більше українок ідуть в політику та займають керуючі позиції у великому бізнесі. Можливо, «жіноча проблема» дійсно вирішена?
Щоб відповісти на це питання, слід переглянути виступ Віктора Януковича на економічному форумі в Давосі напередодні 8-го березня 2012 року. «…коли починають квітнути каштани, а жінки починають роздягатися…», – такими словами колишній президент описував прекрасну українську весну…
Патріархальне підсвідоме суспільства залишається потужною силою. Жінка-берегиня та чоловік-мисливець – звідки з’явилися ці класичні асоціації?
Насправді, образ мисливця за мамонтом не є дуже реалістичним, – стверджує Тамара Злобіна. Чоловіки здебільшого полювали на великих звірів усі разом, і шанси на успіх не були надто високими. В той час як жінки займались збиральництвом і робили значний внесок у виживання сім’ї.
Цікаві факти з гендерної історії України
До XIX сторіччя соціальні ролі майже не змінювались. Жінки народжували, виховували дітей і були «берегинями». І хоча в українському суспільстві жінки могли мати землю, успадковувати майно, та, порівняно з сусідками з Росії, мали більші матеріальні можливості, але так само – лише чоловік мав політичні права та міг карати жінку. Це підтверджує народний фольклор – всім відомі сексистські прислів’я: “Люби як душу – тряси як грушу”, “Жінка не бита, як коса неклепана” і т.д.
Мати Лесі Українки Олена Пчілка була однією з засновниць феміністичного руху в Україні. У 1884-му разом з Наталією Кубринською вона утворила Товариство руських жінок, що боролися за рівні права жінок і чоловіків в суспільному та політичному житті.
Нам мало відомо про розквіт жіночого руху в СРСР, який прийшовся на 20-ті роки XX сторіччя. Дуже важливу роль в цьому процесі зіграла перша жінка-посол в світі – Олександра Колонтай, яка стала справжнім радянським Комісаром і займалася соціальною політикою. Її ідея полягала в тому, щоб звільнити жінок для творчої праці. Саме тоді почали з’являтись дитячі садочки, були легалізовані громадянські шлюби, аборти і гомосексуалізм. Втім, “відлига” продовжувалась недовго – в 30-ті більшість з цих “вільних” законів відмінили.
До війни 8 березня було святом робітниць, що повстали проти “кухонного рабства”. А потім керівництво СРСР прийняло як факт, що “жіноче питання вирішено”. Проблеми залишились, але говорити про них було не можна.
90-ті роки для чоловіків стали періодом накопичення первинного капіталу, а для жінок – періодом виснажливої праці. Система була корумпована, а фінансові потоки контролювали чоловіки, отже отримати доступ до ресурсів для жінок було майже неможливо. Потрібно було навчатись маніпулювати чоловіками. Так з’явилися образи Берегині та Барбі, Ведичної жінки та Стерви, велика кількість тренінгів з розвитку “жіночої енергії”. Для матерів, які багато працювали в цей період, було природньо бажати своїм дочкам “гарно вийти заміж”, щоб не повторювати їх важку долю.
Медійна репрезентація Майдану також підтверджує вплив патріархального підсвідомого. Адже Передову завжди показували як чоловічий простір, а кухню, як жіночий. Хоча насправді багато чоловіків допомагали готувати їжу та надавали першу допомогу пораненим, в той час як дівчата відстоювали бойові позиції.
Ми живемо в добу стрімкого розвитку технологій, і невідомо, які відрізнятимуться чоловік і жінка в майбутньому. Та головне, що маємо пам’ятати: інтелект не є гендерованим, а кожен з нас передусім є людиною.
Дискусія про гендер продовжується і сьогодні. Чекаємо на нові зустрічі в проекті Уроки НК і нові факти з гендерної історії вже незабаром!
Висловіть свою думку