Офіційна заява ГП Нова Країна

Share

Незважаючи на розуміння постійної небезпеки, в якій знаходиться Україна через російську агресію, значна частина українського суспільства продовжує радикалізуватися. Нехтувати цим, списуючи все лише на маніпуляції ворогів України та прагнення до влади окремих політиків, означає ховатися від фактів. Факти свідчать, що протестний потенціал породжений масовою невдоволеністю людей, розривом між обіцянками та реальністю. Скоро чотири роки з моменту початку Революції Гідності, а основна вимога — зміна системи влади, започаткування нового суспільного договору, що унеможливить подальші революції та спрямує соціальну енергію на розвиток — так і не вирішені. Соціальна енергія сотень тисяч активних людей залишилася не реалізованою. Сьогоднішній невеликий, але активний потенціал радикальних протестів може вибухнути і будь-якої миті перетворитися на пожежу.

Разом з тим, ми мусимо пам’ятати уроки 100-річної давнини, коли суперечки між українцями розпорошили сили і відкрили дорогу ворожій агресії, що привела за собою незчисленні страждання ХХ сторіччя.

В цих умовах найважливіше — уникнути подальшої радикалізації суспільства, перевести політичний процес в режим діалогу. Це вимагатиме від усіх політиків мудрості та відкритості, яких сьогодні не вистачає. Сумні уроки грудня 2013 — лютого 2014 показують, до чого призводить відсутність діалогу, — до щоразу більшої ескалації напруги та поширення радикальних настроїв на ще вчора досить поміркованих громадян.

Громадянська Платформа Нова Країна закликає як носіїв влади, так і учасників протесту:

1. Утримуватися від будь-якого насильства, тому що воно породжує лише більше насильство та врешті призводить до втрати всіма сторонами контролю над ситуацією.

2. Утримуватися від провокацій та надати чіткі настанови як правоохоронцям, так і учасникам протестів.

3. Негайно сісти за стіл переговорів та, не затягуючи процес, домовитися до політичного розв’язання ситуації. Основною підставою для порозуміння є те, що сьогодні вимоги не є радикальними, вони повністю у руслі політичного процесу.

Що більші маси активних громадян залучені до відкритої політичної та економічної активності, то менше протестний потенціал і менше рівень радикалізму, який є продуктом невдоволення, помноженого на зневіру у можливості щось змінити.

Тому надзвичайно важливим є також акцент на швидкому економічному зростанні, що дозволить подолати бідність та спрямувати енергію активних громадян на розвиток країни, а не радикальний протест. Для цього необхідні негайні економічні реформи, які наразі витиснені з порядку денного реформами політичними та соціальними.

Водночас, політики повинні негайно виконати свої обіцянки щодо політичної реформи, яка має бути запроваджена шляхом обмеження недоторканності народних депутатів та зміною виборчого законодавства в бік відкритості виборчих списків та скасування виборів по мажоритарних округах, а також запровадження антикорупційного суду.

Share
Google+