23 лютого відбулась прем’єра нової лекції Пінхаса Полонського на тему «Конфлікт двох систем цінностей всередині Західного світу». Що являє собою релігія сучасного Заходу? Та чому протестанти зазвичай успішніші за католиків? Першими відповіді від відомого філософа отримали учасники проекту «Уроки Нової Країни».
«Захід пишається рівнем своєї гуманітарної сфери, в усіх аспектах. Зокрема, як він вважає, «досягненнями гуманітарних наук». Втім, саме тут його головна ахіллесова п’ята»
Пінхас Полонський
Лекції відомого філософа, теолога та дослідника іудаїзму Пінхаса Полонського – це завжди яскраве інтелектуальне свято. Він не просто ділиться цікавими роздумами, але спонукає кожного зі слухачів замислитись над важливими питаннями, переоцінити своє ставлення до релігії, науки та принципів власного життя.
Минулого разу лекція Пінхаса Полонського була присвячена Виходу з Єгипту як архетипу розвитку суспільства, і обговорення мало досить виражений релігійний характер. Під час другого візиту філософа до Нової Країни аспект дискусії був надзвичайно широким – від економічної спеціалізації різних країн Світу до фізики Аристотеля та Ньютона, від особливостей релігії сучасного Заходу до ознак фашизму від Умберто Еко.
Серед найцікавіших моментів зустрічі – розвінчання теорії глобального потепління.
“В етичних речах – коріння багатьох антинаукових концепцій, – стверджує Пінхас Полонський. – Концепція глобального потепління не тільки дає можливість для «розпилу» неймовірних коштів (тому що через страх «потепління» виділяються кошти на розробку засобів боротьби з ним), але також через неї відбувається перерозподіл фінансів від багатих країн до бідних. Бідні країни продають право забруднювати навколишнє середовище, таким чином, їм абсолютно безпідставно надаються фінансові ресурси. Це, з точки зору лівих, є етичним”.
На думку філософа, проблема не в допомозі бідним, а в тому, що це – неконструктивна допомога: «Вона не спрямована на конструктивний розвиток. Вона просто видається, при чому саме тим, хто нічого не робить. Така допомога тільки розбещує»
Деякі тези лекції «Конфлікт двох систем цінностей всередині Західного світу»:
«Захід є абсолютно релігійним. Його релігія – пост-християнство. Це коли береться більшість християнських норм, при цьому прибирається сама віра в Бога»
«Законодавство говорить про обмеження та дозволеності, але тільки релігійна система цінностей наповнює змістом і спонукає до дії. Обмеження – справа влади, а наповнення – справа релігії»
«Економічна картина світу складається з трьох областей цивілізації: Заходу, Близького Сходу та Далекого Сходу. Захід виробляє інформацію, Близький Схід – енергоносії, а Далекий Схід – всі матеріальні речі»
«Модернізація релігії відбувається шляхом переактуалізації священних текстів»
«Для сучасного Заходу етика грає роль релігії»
«В Західній системі існують дві мейнстрімні лінії: православно-католицька та протестантська. Для православних і католиків головна мейнстрімна дія – візит до церкви та участь у службі, а для протестантів – читання Біблії»
«Чому протестанти в цілому успішніші за католиків? – саме з цього питання почалася наука соціологія»
«У православних і католиків існує духовна установка, що бути бідним – добре. А в протестантів праведники – відносно багаті»
«Головна причина проблем Заходу – крах гуманітарної науки. Крах – це не відкат. Це неадекватність виклику. На сьогодні гуманітарна наука абсолютно не здатна передбачати результати наших дій»
«Гуманітарії – це не «лірики». Потрібно відокремити «дослідження культури» від «гуманітарної науки»
«Невірне розуміння науки, що вона має щось вивчати та описувати, а не передбачати – аристотелівське розуміння. Так звана фізика здорового глузду. А експериментальну фізику, яка передбачає результати наших дій, створили Ньютон та Галілей»
«Причина невірних передбачень відбувається через заборону розвитку науки в сучасному Західному світі. Ця заборона робиться на основі політкоректності»
«Щоб наука могла передбачати, потрібні експерименти. Однак в гуманітарних науках вони не можливі. Фактично, успіх вченого залежить від того, наскільки красиво він говорить»
«Має бути відповідальність політиків за наслідки їх дій, наприклад, щоб перед поданням законопроекту, або інших політичних дій, він обов’язково вказував, які очікуються наслідки. І якщо раптом наслідки інші, політика за це мають публічно засуджувати»
У підсумку лекції філософ відповів на питання громадськості та закликав мислити критично, навіть сприймаючи роздуми відомих людей, таких як, наприклад, Умберто Еко: «14 пунктів фашизму» Умберто Еко відмінно підходять до західного лібералізму. Це не означає, що лібералізм є фашизмом. Проте означає, що Умберто Еко розробив схему, яка не працює. Тому що це література, а не наука. Критика гуманітаризму – первинне завдання зі створення нового рівня гуманітарного знання Заходу»
Висловіть свою думку