11 засідання Національної ради реформ

Share

11 засідання Національної ради реформ, що відбулося 18 вересня, було сфокусовано на антикорупційній реформі. Як завжди, в цьому тексті є лише переказ обговорення, без моїх особистих коментарів, хоча подекуди вони подані [у квадратних дужках].

Відкриваючи засідання, у досить довгому вступному монолозі Президент висловив задоволення минулим тижнем, коли парламент продемонстрував консолідацію навколо питань реструктуризації боргів та підвищення соціальних виплат, і якщо друге зрозуміло, то перше є ознакою відповідальності. Нам вдалося уникнути дефолту, досягти макрофінансової стабілізації, зазначив Президент, і в цій ситуації ми не лише знайшли гроші на соціальні виплати, а й переконали міжнародні фінансові організації, що ці гроші мають стабільне джерело. Але основне парламентське рішення минулого тижня, пов’язане з тематикою засідання, — розблокування антикорупційної прокуратури. Законодавча база для боротьби з корупцією сформована, підкреслив Порошенко, згадавши прозорі закупівлі, відкритий доступ до реєстрів власності тощо. Наступний крок — створення інститутів.

Президент підняв питання про законодавчу заборону відпускати під заставу державних чиновників, звинувачених у корупції [це страшенно дратує громадян, хоча є стандартною європейською нормою]. Він згадав нещодавні арешти високопосадовців в СБУ, МВС тощо, які можуть вийти під заставу так само, як і попередні. Інший важливий антикорупційний крок — закон про фінансування політичних партій — Порошенко обіцяв підписати негайно після прийняття. Нам дешевше утримувати партії за бюджетні кошти, ніж нести збитки від олігархічної залежності партій (зазначу, що це є однією з вимог євроінтеграції). Далі Президент ще раз згадав прозорі закупівлі, що дають економію більше 20% (очікувано в наступному році це складе 50 млрд гривень), дерегуляцію, прозору приватизацію, що вибиває опору з політичної корупції на держпідприємствах. «Я належу до економічної школи, — зазначив він, — яка вважає, що держава не може і не мусить бути ефективним власником.» Також до антикорупційних кроків було віднесено питання оплати праці держслужбовців, скасування депутатської недоторканості (цей законопроект зник у Верховній Раді після позитивного висновку Конституційного Суду, заявив Президент) та недоторканості суддів, якої немає ніде в Європі. Наступний транш в 1,7 млрд, зазначив Порошенко, має велику антикорупційну складову. Насамкінець він присвятив увагу питанню безвізового режиму і підкреслив, що політичне рішення ЄС прийнято, залишилося виконання технічних вимог. Президент також виступив з вимогою змінити або законодавство, або бюджет у частині судового збору, бо відсутність коштів на його сплату блокує діяльність Антимонопольного комітету та Генеральної прокуратури у значній кількості випадків.

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман підтвердив готовність парламенту скасувати заставу для корупціонерів та депутатську недоторканість.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк висловився на користь декількох важливих рішень, включаючи кардинальну заміну суддів, створення Державної фіскальної служби з нуля подібно до поліції, реформу Державної фінансової інспекції, що перевірятиме у першу чергу держпідприємства (згадав конфлікт навколо «Електротяжмашу»), а також залишення без змін фонду оплати праці чиновників при скороченні їх чисельності.

Після цих тривалих вступів традиційно взяв слово заступник глави АП Дмитро Шимків, аби повідомити про статус виконання попередніх рішень. Він назвав серед критично невиконаних рішень:

— не затверджено Стратегію реформування державного управління, що означає: фінансова допомога від ЄС не буде надана з 1 січня, хоча за умови затвердження стратегії може бути надана з 1 квітня;
— не прийнятий законопроект «Про державну службу», що є умовою отримання 600 млн євро допомоги від ЄС (див. нижче);
— не досягнуто консенсусу щодо законопроекту про автономізацію лікарень: законопроекти, підтримані міжнародними організаціями, громадськістю та парламентськими експертами, заблоковані профільним комітетом Верховної Ради, а це означає: початок реформи охорони здоров’я, включно з цільовим кредитом Світового банку, під загрозою;
— необхідні для децентралізації єдині державні стандарти надання соціальних послуг, послуг у сфері освіти та охорони здоров’я не розроблені (термін виконання був 10 липня).

Що стосується теми засідання, Дмитро запропонував ввести в дію Кодекс етичної поведінки держслужбовців за американським зразком, що включає відеокурс та добровільне підписання кодексу на сайті.

Відкриваючи тему засідання, міністр юстиції Павло Петренко розпочав з виконання закону «Про очищення влади» (люстрація). Люстровано 760 чиновників, ще 80 тисяч чиновників та 45 тисяч претендентів на посади проходять перевірку. Особлива увага буде приділена ДФС.

Перший заступник міністра юстиції Наталия Севостьянова детально розповіла про прогрес антикорупційної реформи, окресливши структуру реформи та її цілі («паспорт реформи»), що включають:

— дієві механізми запобігання,
— невідворотність покарання,
— нульову толерантність суспільства.

Окрім внутрішньої оцінки прогресу з боку громадськості та за допомогою збалансованої системи показників, зазначила Наталія, є постійна зовнішня оцінка з боку ЄС та інших міжнародних структур, адже антикорупція є ключовою частиною завдань євроінтеграції, у тому числі по забезпеченню безвізового режиму. Нещодавний візит місії ЄС з антикорупції залишив по собі позитивний висновок.

Отже, стисло стан справ такий (бажаючі можуть подивитися презентацію на сайті):

1. Національне антикорупційне бюро (НАБ): перші 70 детективів почали навчання.
2. Національне агентство із питань запобігання корупції: конкурсна комісія розпочала відбір кандидатів (треба завершити до кінця року).
3. Антикорупційна прокуратура: створення розблоковано. Граничний термін відбору до 15 жовтня.
4. Відкриття доступу до суспільно важливої інформації: законопроект прийнято, але не визначено орган державного нагляду.
5. Фінансування політичних партій та виборчих кампаній: прийнято у першому читанні.
6. Відкриття реєстрів майна: законопроект прийнято.
7. Розшук та розпорядження активами, одержаними злочинним шляхом: підготовлено пакет законопроектів.
8. Онлайнова публікація та перевірка майнових декларацій публічних службовців: розроблено техзавдання, триває тендер з вибору підрядника, строк запуску — січень.
9. Створення національного органу з повернення активів: законопроекти розроблено, але необхідно надати їм пріоритетний статус, бо потрібні до кінця року.
10. Для завершення підготовки до запровадження безвізового режиму необхідно створити координаційний орган (антикорупційну раду).
Кожна реформа включає ініціативи, що зменшують корупцію, зазначила Наталія:
— реформа держслужби: підвищення зарплат та посилення етичних стандартів,
— децентралізація: реформа Держархбудконтролю, сфера земельних відносин,
— держзакупівлі: зрозуміло,
— охорона здоров’я: передача закупівлі ліків міжнародним організаціям, автономізація лікарень,
— освіта: нова система вступу до вишів, впровадження підзвітності вишів,
— фінсектор: розкриття структури власності банків тощо.
Насамкінець Наталія повідомила про проведення 16 листопада великої антикорупційної конференції для комунікації з міжнародною спільнотою.

В обговоренні Володимир Гройсман зазначив: Верховна Рада здатна прийняти 40-45 законів за тиждень, тому потрібно визначати пріоритети. На його думку, такими є спецконфіскації, випуск корупціонерів під заставу та судовий збір (див. вище).

Далі директор НАБ Артем Ситник та заступник генпрокурора Юрій Севрук детально зупинилися на стані справ у новоствореному бюро та антикорупційній прокуратурі. Висновок: у жовтні цього року можна буде розпочати розслідування, якщо буде створена антикорупційна прокуратура. Однак є ризик, зазначив Артем, що гора старих відкритих справ з МВС, СБУ та прокуратури буде навалена на НАБ, що унеможливить нові розслідування. Тому треба передбачити певну процедуру визначення пріоритетів. Також він висловив готовність НАБ у реальному часі відслідковувати сумнівні операції по державних закупівлях.
Голова Одеської облдержадміністрації Михеїл Саакашвілі повідомив про пілотний проект центру адміністративних послуг за грузинським зразком, а також виступив з вимогою відкрити реєстр закупівель медично-фармацевтичних товарів. В Одеській області закуплено і лежить на складах 550 тисяч зубних протезів — навіщо? Він також зупинився на питаннях виділення землі на узбережжі, використання відеоз йомки в якості доказу тощо, зазначивши, що всі ці пропозиції будуть в пакеті законів, який запропонує його команда.

Дмитро Шимків наголосив на тому, що американські компанії несуть відповідальність за корупцію за кордоном, і низка компаній вже визнана американським правосуддям винною у корупції в Україні. Так само є «чорний список» Світового банку. Цим можна користуватися, адже покарані компанії можуть бути свідками у подальших розслідуваннях.

Єгор Соболєв зазначив, що Міністерство юстиції відкриває доступ до реєстрів власності, але Держкомзем не готовий, і так само розпорошені дані по автомобілях.

Я підняв питання реформи центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ). Одним із джерел корупції є надзвичайно широкий перелік повноважень ЦОВВ, що частково залишився у спадщину від радянської планово-адміністративної економіки, частково був запроваджений для розширення бази корупції. Скорочення службовців без скорочення функцій не дасть ефекту. Кабінет Міністрів не здатен сам себе реформувати, адже він не барон Мюнхгаузен. Таку роботу могла би виконати громадянська команда, але за умови політичної підтримки, підкреслив я. Ви маєте мою політичну підтримку, заявив Президент. [Що ж, побачимо, коли проект буде чітко окреслений, про це напишу окремо.]

Ден Пасько повернув увагу присутніх до проблеми реформи державної служби. Законопроект застряг у парламенті, про це неодноразово писалося. І тут сталося несподіване. Володимир Гройсман заявив, що законопроект зіпсовано у Кабінеті Міністрів, його підтримав представник президента в уряді Олександр Данилюк, який розкритикував запропоновану систему як застарілу та непридатну для наших умов. Президент підсумував коротке обговорення: є консенсус щодо відкликання законопроекту і розробки нового, для чого треба створити комісію під керівництвом Гройсмана. Я встиг лише вставити два слова з вимогою не пропускати новий законопроект через уряд, аби знову не згаяти півроку. [Ця жахлива історія з провалом реформи, яка є безумовним першим пріоритетом, заслуговує на окремий допис. Значною мірою саме через це 2015 рік буде названий роком змарнованих надій.]

У короткому, але жвавому обговоренні було зазначено, що необхідно спростити процедуру звільнення чиновників та ліквідації органів, адже досі існують такі релікти, як Мінсдох та Мінпромполітики, тому що процедура ліквідації занадто складна.

Наступне засідання буде присвячено питанню реформи освіти.

Share

Висловіть свою думку

*

Google+