9 шляхів трансформації української школи – апдейт реформи освіти

Share

Весь світ стрімко рухається вперед, в сфері освіти обговорюються концепції індивідуальних освітніх програм, замість традиційних уроків – всестороннє дослідження тем, набуття навичок критичного та креативного мислення, отримання знань упродовж всього життя в будь-якому місці, в будь-який час, в будь-якій формі…

Однак ми рухаємося step-by-step, тому зараз на порядку денному – реформа освіти в Україні, обговорення концепції Нової української школи, фінансування української науки за допомогою участі в міжнародних проектах.

Наталія Лімонова про освіту

Отже, що маємо сьогодні:

В квітні 2016-го у ВР був зареєстрований новий «Закон про освіту», який понад рік розроблявся експертами. Поки «віз і нині там», Міністр освіти Лілія Гриневич оголосила важливим пріоритетом діяльності МОН оновлення змісту освіти і введення компетентісного підходу в середній школі.

Приємно відзначити, що до створення концепції Нової української школи були залучені експерти з різних громадських інституцій, активісти від батьківської спільноти та вчителі. Напрацювання експертів НК увійшли у Візію (спільне бачення) нової системи освіти:

«Освіта спріяє повноцінному розкриттю потенціалу кожної людини упродовж всього життя, створенню суспільства свідомих особистостей та є фундаментом СВІТОВОГО лідерства України».

Розглядаються такі основні напрямки трансформації української школи:

 1. Зміст освіти, нові стандарти, програми і система оцінювання знань і навичок школярів;
 2. Навчання (форми, методи, нові підходи до організації навчального процесу);
 3. Інформаційно – комунікаційні технології;
 4. Ресурсне забезпечення трансформації сфери освіти;
 5. Підготовка та професійний розвиток вчителів;
 6. Управління Нової українською школою;
 7. Аналіз і оцінка трансформаційних процесів (вимір успіху);
 8. Відповідність міжнародним критеріям і індексам;
 9. Очікувані результати (внутрішні та зовнішні).

В системі управління освітою обговорюються наступні завдання: радикальне скорочення обсягів і номенклатури звітної документації, реорганізація МОН, зменшення його контрольно-регулюючих функцій, трансформація районних управлінь освіти в сервісні центри, посилення ролі місцевих громад і органів самоврядування, впровадження реального самоврядування і автономії навчальних закладів.

Дуже важливо – обговорення нової системи фінансування за принципом «гроші ходять за дитиною» (раніше про це ніхто не хотів навіть чути, зараз ця концепція обговорюється на рівні Міністра).

В системі кадрового забезпечення: демонополізація системи післядипломної педагогічної освіти, впровадження стимулюючої системи професійного зростання вчителів, підвищення статусу професії вчителя.

У структурі освіти: крім переходу на 12-річну середню освіту, на порядку денному – затвердження різних форм і методів отримання освіти (приватне, дистанційне, домашнє і т.д.)

Концепція Нової української школи буде презентована в серпні 2016 року.

Вже зараз, в рамках реформи, було проведено розвантаження і модернізація навчальних програм 1-4 класів, яка вступить в силу з 2016/2017 навчального року. Що цікаво – зміни проводилися не за допомогою Академії педагогічних наук або Інституту зміни змісту освіти, а за допомогою пропозицій від практиків-вчителів, методистів, батьків, які могли вносити свої пропозиції на онлайн-платформі EdEra! Це – абсолютно новий досвід, який приніс швидкі результати (без багатомісячних затверджень в десятках інстанцій :))

Дуже важлива тут інформаційна і просвітницька складова, щоб все стейкхолдери процесу освіти зрозуміли і прийняли концепцію, а не саботували зміни (адже це – близько 500 тис. вчителів і ще більше батьків, які звикли мислити стереотипами індустріального суспільства, це – величезна кількість сільських шкіл, де не скрізь ще проведений Інтернет і немає доступу до якісної освіти і благ сучасного світу).

Тому для нас, активістів групи «Освіта» Громадянської Платформи Нова Країна, важливо залучення максимальної кількості представників освітньої сфери, а також небайдужих батьків, до популяризації нових підходів і сучасних методологій в освітньому середовищі.

Група освіта

Ось невеликий перелік проектів, які втілені, або продовжують реалізовуватись за допомогою активістів Нової Країни в сфері освіти:

 1. Проект «СФІНКС» в МОН – аудит функцій МОН та класифікація їх за призначенням і необхідностю (частину функцій рекомендовано ліквідувати як застарілі, частину передати в інші Міністерства або на місця), статус – знаходиться на розгляді.
 2. Проект «Реформометр» – показники, за якими міряється успішність просування реформи, статус – прийнятий за основу в МОН.
 3. Проект «Дебюрократизація» – пропозиції щодо зміни застарілих санітарних норм(прийнятий для дошкільних установ, боремося за зміни в середній школі), спрощення умов ліцензування освітніх установ (в тому числі, стимулювання приватних ініціатив).
 4. Створення пілотних приватних ініціатив (альтернативна загальноосвітня школа КМДШ, позашкільні установи, навчання хоумскулеров і т.д.).
 5. Проведення Міжнародного освітнього форуму INSIGHT в містах Київ, Харків, Львів.
 6. Спільні проекти в онлайн-освіті.
 7. Створення FabLab і HakerSpace в Україні (проекти, в яких беруть участь наші активісти разом з іншими організаціями).

Звичайно, хочеться рухатися швидше, інерція системи величезна, однак, якщо нічого не робити – точно нічого не зрушиться з місця, ми не повинні очікувати дозволу від МОН або інших інституцій, щоб почати зміни.

Всі зміни починаються з нас самих, адже, як сказав Бренсон, – «До біса все, берися і роби!»

Ми запрошуємо всіх, хто мріє про нову систему освіти в Україні об’єднати зусилля і творити разом з нами!

 

 

Share

Коментарі
 1. Олесь Ровга коментує:

  Навіщо малювати всі ці пусті стратегії на які у держави нема грошей??? Всі реформи в освіті будуть фінансуватися тільки за рахунок міжнародних донорів, перш за все ЄС. Замість того щоб малювати якісь рожеві картинки краще б взнали як працює ЄС в рамках реформи освіти і що треба зробити щоб ЄС виділив на ці реформи кошти.

  • Сергій коментує:

   Эта песня для тех, кто ищет причины , а не способы .
   Проблема в другом: Не сформулирована цель образования!
   Способов обучения сегодня великое множество. Для того, чтобы определить цель, нужно спрогнозировать развитие технологий, экономики и форм жизни общества хотя-бы на 10-15лет вперед. Образование должно быть актуальным и востребованным после его завершения.
   А все суетятся вокруг бюрократических деталей. Поверьте, через 5-10 лет бюрократия исчезнет, или организация общества в сегодняшнем виде просто умрет.

   • Сергій коментує:

    В совке целью образования была подготовка специалистов для военно-промышленного комплекса. Поэтому было много математики и точных наук. И через десять- двадцать лет школы и института технологии менялись крайне мало.
    Сейчас скорость изменений технологий и социальной организации прогрессивно ускоряется и основной проблемой людей будет – самостоятельно найти применение своим способностям с пользой для окружающих. Общество все меньше будет нуждаться в использовании людей. Так раньше в колхозах были нужны тысячи людей, сейчас – максимум десятки. Либо людей будут истреблять, как сейчас, войнами, продуктами, эпидемиями и прививками от них, либо выбирать и использовать отдельных гениев.
    В любом случае нужно учить активному самостоятельному мышлению, выживанию в разных условиях, умению конструктивно взаимодействовать с окружающими, организовывать жизнь вокруг себя.
    Нельзя дальше жить по закону джунглей, иметь цели депутатов и бизнесменов. Деньги превыше всего, а все остальное не важно. Это путь в никуда.
    Основой должна стать смена системы ценностей.
    Пора переходить к честной человеческой договоренности, когда “Слово-закон”, “Один за всех и все за одного”, и все на основе взаимного уважения. Это новая среда выживания.
    Иначе не выдержит планета.
    Для этого нельзя использовать старую систему и подходы к образованию, а тем более переучить Педагогов, которые всю жизнь приспосабливаются и нагибаются для выживания.
    Уже есть много уникальных школ, способных к современному обучению. Найти форму не проблема. Нужно знать, чего хотеть. Сформулировать цель.

    • ольга коментує:

     Вы очень правы! я перечитывала статью Оксаны Макаренко и понимала, что мне тут не хватает чего-то самого определяющего. в 8 году, помнится, хоть звучало слово “духовность”, и хоть формально, но ставилось во главу угла, теперь оно исчезло окончательно. по сути, цели такие: рвись к своему успеху. а где Общее Благо, где Бог, хотя бы как у американцев на долларе? где цель существования? где хоть намёк на необходимость исполнять своё предназначение? ни слова. а это опять – громкие восторги и разочарование в тупике.

    • ольга коментує:

     говорите, есть уникальные школы, однако одиночные ласточки весну не делают, и пока не выработана действительно кардинально новая система, лучше тихо работать в прежней, а менять – то, что поддаётся изменению, т. е. себя, своё качество, мировоззрение, знания. это тоже действенный фактор.

Висловіть свою думку

Google+