Фінансова поліція – пігулка для боротьби із економічною злочинністю

Share

ФінПол

«Злоякісну пухлину» у вигляді старої, фактично радянсько-репресивної правоохоронної системи, яка перейшла на службу клепт-оолігархів, не можливо ліквідувати шляхом поверхневих реформ та невеликих структурних змін. Це, як лікувати зеленкою гангрену – так само безглуздо і не результативно. Тому сьогоднішня правоохоронна система повинна бути демонтована, а на її зміну має прийти нова, створена на принципах верховенства права, патріотизму, компетентності, департизації, доцільної демілітаризації, координації та взаємодії, розподілу завдань і усунення дублювання функцій, демократичного цивільного контролю та прозорості.

Як і в попередні роки незалежності України, сьогодні гострою є проблема протидії зловживанням публічними фінансами та посяганням на економічну безпеку країни в цілому. Однією з причин виникнення такої загрози є високий рівень «тінізації» та криміналізації національної економіки, кримінально-кланова система розподілу суспільних ресурсів.

Аналіз поточної ситуації у правоохоронній сфері показує, що питання усунення дублювання функцій у сфері економічної безпеки залишається не вирішеним, а існуюча система навіть після прийняття законів «Про національну поліцію» та «Державне бюро розслідувань» має всі шанси успадкувати існуючий в попередні роки принцип «колективної безвідповідальності» за стан протидії злочинам у бюджетно-податковій сфері, коли безкомпромісну боротьбу з економічною злочинністю демонструють усі правоохоронні органи, а спитати за прорахунки немає з кого.

Економічна безпека України: захистити та зміцнити

Якщо ми кажемо, що існуюча модель протидії економічним злочинам проти держави неефективна і недієва, то виникає необхідність пошуку нової. Логічним є функціонування певного органу, який нестиме відповідальність за превенцію економічним злочинам проти державного бюджету і буде наділений всіма необхідними повноваженнями, чітким обсягом завдань та буде підзвітний владі й громадськості. У цьому органі повинні працювати фахівці, професіонали своєї справи. Вони мають бути забезпечені усіма засобами – як в законодавчому, так і матеріально-технічному полі, та націлені на результат.

Саме таким органом покликана стати нова Фінансова поліція, розроблена у відповідності з визначеними напрямами державної політики національної безпеки України, а також іншими концептуальними актами держави та покликана сприяти якісній реалізації податкової реформи.

Лише тоді, коли буде створено незалежний, але підзвітний та з великими повноваженнями орган – ми отримаємо ефективний інструмент протидії посяганням на публічні кошти, боротьби з податковим шахрайством, та іншими економічними злочинами. Звичайно, такий підхід має розглядатися у контексті пакету реформ із побудови нової системи державного управління. Він має йти у комплексі з реформою прокуратури, органів внутрішніх справ, судочинства та бути тією важливою, основотворчою цеглиною у структурі державного управління.

Невдалі спроби «заговорити тему»

Останнім часом піднялася хвиля «експертів», які вважають, що знають, як створити фінансову поліцію. Сергій Білан у всіх інтерв’ю розповідає про законопроект №3630 як поданий від КМУ закон реформованої податкової міліції у Службу фінансових розслідувань, ніби не знаючи про те, що той законопроект 14.04 відкликаний Урядом з ВРУ.

На останньому засіданні Національної ради реформ після призначення Володимира Гройсмана було прийнято рішення не пізніше червня поточного року внести законопроект про ліквідацію податкової міліції і створення СФР. Після цього пан Гройсман подав програму Уряду, де передбачено ліквідацію податкової міліції і створення Служби фінансових розслідувань на базі Держфінмоніторингу в 4-му кварталі 2016 року.

13 травня Хатія Деканоїдзе дала розгорнуте інтерв’ю Дзеркалу тижня про роботу Нацполіції, в якому трьома короткими реченнями зазначила: «поліція не повинна займатися розслідуванням економічних злочинів. Для цього має бути створена взагалі окрема структура — фінансова поліція. Національна ж поліція повинна займатися виключно кримінальним блоком — грабунками, убивствами тощо». Через тиждень після цього на одному з сайтів http://asn.in.ua/ru/news/topic/48095-zachem-ukraine-finansovaja-policija.html розгортається ціла дискусія «експертів» на тему «Зачем Украине финансовая полиция?». При цьому половина зазначених «експертів» висловлюють докір в бік пані Деканоїдзе та Арсена Авакова, що вони намагаються підпорядкувати блок економічних розслідувань Національній поліції, що є відвертим перекручуванням. У той же час інша половина «експертів» каже, що треба залишити все як є бо «нема грошей на реформи» або «і так все чудово діє»..

Звичайно, це робиться для того, щоб «заговорити тему» та залишити все, як є і якнайдовше не злазити з фінансових потоків. Кому в такому випадку потрібна служба, яка буде «хапати за рукав» клепто-олігархів, або передавати в НАБУ факти про «кришування» чиновниками сірих або незаконних схем? Питання, звісно ж,  риторичне…

Нова парадигма – нова служба

Єдиний законопроект, який сьогодні зареєстрований у Верховній Раді – це Проект Закону про Фінансову поліцію №4228 від 15.03.2016. У експертному середовищі, на сьогодні, жодного проекту більше не обговорюється навіть на рівні концепції.

Близько року плідної роботи експертів та спеціалістів, дискусії, обговорення та впевнене крокування до своєї мети відобразилися у написанні даного законопроекту – фундаменту для створення єдиного органу для попередження, виявлення, розкриття та розслідування злочинів проти фінансових інтересів держави.

Документ врахував усі нормотворчі тенденції останнього часу, що застосовувались, зокрема, під час розробки та імплементації таких законів, як «Про Національне антикорупційне бюро», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національну поліцію».

Бажання зібрати команду для підготовки законопроекту у відповідності до Концепції реформування кримінальної юстиції України, міжнародних світових практик, інтеграційних процесів України із залученням відповідних експертів, науковців та практиків, виникло у ініціаторів законопроекту у зв’язку з очевидними фактами затягування реформи у сфері забезпечення економічної безпеки держави, усунення дублювання функцій різних правоохоронних органів у цьому напрямі.

Звісно, навколо новоствореного проекту закону вже йдуть та ще тривалий час вестимуться дискусії. Але якісний процес та хороша команда просто не можуть не дати гарний результат, тому є надія, що все ж законопроект може бути прийнятий у стінах Парламенту.

Щодо авторського колективу, який працював над створенням Проекту Закону про Фінансову поліції, нам вдалося зібрати сильну команду однодумців, серед яких – юристи, експерти, народні депутати та практики як із українських правоохоронних органів, так і закордонних.

Крім того, під час розробки законопроекту враховувались пропозиції та коментарі експертів від таких компетентних іноземних органів: Департамент кримінальних розслідувань Податкової та митної служби Її Величності (Великобританія), Служба розслідувань фінансових злочинів при МВС Литовської Республіки, Слідчий департамент Слідчої служби Міністерства фінансів Грузії, FIOD – правоохоронний підрозділ Податкової та митної служби Нідерландів.Фахові зауваження та пропозиції до законопроекту надавались експертами з Центру політико-правових реформ.

 

Результати, які ми отримуємо, знаходяться у прямій залежності від зусиль, які ми прикладаємо. Олександр Данилюк, міністр фінансів України, у своїх останніх заявах підкреслив, що податкова міліція – це ворог номер один і її реформування – це питання місяців, а не років, як це було раніше.  Я На мою думку, використавши напрацювання експертів, депутатів та практиків, які трудилися над створенням законопроекту №4228, відкривається вікно можливостей доопрацювати його спільно із Міністерством фінансів та вже у найближчий час провести реформу органів протидії економічним злочинам, яка вже добряче набила оскомину українському суспільству.

Те, про що ми думаємо найбільше, перетворюється на вчинки, які потім відображаються у відповідних змінах. Думки стають тим або іншим результатом, досягненням, успіхом. Можливо, швидкого результату не буде, але він прийде. Команда розробників законопроекту спільно з прореформаторськи налаштованими народними депутатами прикладуть для цього всіх зусиль.

Результат буде, я у цьому впевнений! Як казав Франклін Рузвельт, єдиною перешкодою здійсненню наших планів на завтра можуть бути наші сьогоднішні сумніви…

 

 

Share

Висловіть свою думку

Google+