Презентація концепції реформи податкової системи “Три кроки”

Share

24 травня було презентовано перші напрацювання податкової реформи від експертів «Нової Країни».

Фундаментом нового податкового кодексу мають стати три початкових кроки :

Крок перший. Автоматизація ПДВ, ПДВ-рахунки, ставка 10%. Цей крок вбиває корупцію і порушення в сфері ПДВ, виводить кошти з готівкового обігу, бізнес з тіні.

Крок другий. Податок на вивезення прибутку / доходу за кордон 10% (всередині країни 0%).Робить нашу країну привабливою для інвестицій з-за кордону і різко збільшує внутрішнє інвестування / реінвестування.

Крок третій. Фіксований ЄСВ – фіксована пенсія. Стимулює підвищення заробітної плати (немає сенсу приховувати з/п, краще заплатити одному подвійну ставку за подвійну роботу). Відновлює соціальну справедливість.

 

Ключові показники

Ключові показники

Економічне обґрунтування

Метою пропонованих реформ є поліпшення життя кожного жителя України. Від чого ж залежить рівень життя людей будь-якої країни? Світова практика підтверджує, що рівень життя громадянина в першу чергу залежить від величини інвестицій на душу населення та їх ефективності. Інвестиції важливі не тільки зовнішні, але і внутрішні. Для залучення інвестицій потрібна прозорість, стабільність правил і збереження капіталу, а для їх збільшення – можливість реінвестувати максимальну частку отриманого прибутку. Для підвищення ефективності інвестицій необхідно, щоб найуспішніший мав можливість максимально швидко розвиватися за рахунок реінвестування одержуваного прибутку.

Для створення таких умов у нашій країні необхідно здійснити три кроки.

Крок перший. Автоматизувати адміністрування ПДВ.

Для того, щоб виробити стратегію руху необхідно розглянути початкову точку руху – ту ситуацію, в якій ми сьогодні перебуваємо. ПДВ є основним джерелом надходження коштів до бюджету. У 2013 ця сума склала 154 млрд грн. За заявою прем’єр-міністра Яценюка, за 2013 за схемами податкових ям було зменшено надходжень до бюджету на 50-60 млрд. грн. Європейські експерти оцінюють тіньовий ринок України в 44%. За цим показником ми обігнали навіть Росію, а також всі пострадянські республіки. Теоретично, вивівши з тіні хоча б дві третини цього потоку, ми збільшимо надходження від ПДВ на 30%. Ще одна суттєва проблема в цій сфері – відшкодування фіктивного ПДВ. На думку експертів, більше половини відшкодованого ПДВ, а це 25 млрд. грн.. є фіктивним. Якщо ми підсумуємо всі ці показники, то отримаємо не менше 300 млрд. грн. При ставці 10% сума надходжень до бюджету складе не менше 150 млрд. грн.

Основною причиною такої жалюгідної ситуації є ручне регулювання відшкодування ПДВ податковою адміністрацією, маніпуляція податковими накладними в податкових інспекціях, переслідування підприємців, які не бажають брати участь у злочинних схемах, організація податкових ям працівниками податкової міліції. Оптимальним виходом зі сформованої ситуації є автоматизація обліку ПДВ, передача адміністрування ПДВ банкам. Точно також, як банки здійснюють валютний контроль, вони будуть уповноважені займатися списанням і відшкодуванням ПДВ. Система ПДВ-рахунків  діє в Болгарії та Азербайджані. Нами враховані недоліки існуючих систем і запропонована система, яка здатна автоматично адмініструвати не тільки ПДВ, але і податок на прибуток і акцизи, що може бути використано в майбутньому.

Автоматичні сплата та повернення ПДВ дозволять звільнитися від податкових накладних, уникнути зловживання по виборчому відшкодування ПДВ, унеможливить відшкодування фіктивного ПДВ, тому неоплачені грошима суми (касовий метод) не підлягатимуть відшкодуванню. Крім переваг, що стосуються безпосередньо ПДВ, система ПДВ-рахунків зробить неможливим існування податкових ям, тому з податкового рахунку не можна зняти готівку, переказати кошти з такого рахунку можна тільки на інший ПДВ-рахунок або до бюджету.

Крок другий. Податок на вивезення прибутку / доходу за кордон 10%, всередині країни 0%

Як уже згадувалося вище, зростання добробуту наших громадян не може відбуватися без накопичення капіталу внутрішніми інвесторами і бурхливому розвитку найбільш успішних. Основним показником успішності бізнесу є величина його прибутку. При сьогоднішньому податковому пресингу підприємці прагнуть зменшити свій прибуток, а повинно бути навпаки. Тому ставка податку на прибуток 0% дозволить збільшити внутрішнє накопичення і реінвестування коштів. І лише ті, хто захоче вивезти прибуток за кордон, повинні будуть заплатити 10% податку на прибуток для юр. осіб або 10% податку на доходи фізичних осіб.

Крім цього вводиться 5% податок з обороту за операціями імпорту товарів і послуг, і за операціями експорту капіталу.Надходження до бюджету від цих податків складе більше 60 млрд грн (тільки офіційний імпорт в 2013 р склав 850 млрд. грн.). Наприклад, відпочинок в Україні стане на 15% дешевше, ніж за кордоном. Це не означає, що відпочинок за кордоном подорожчає (зараз сплачується 15% податку з усіх доходів фізосіб, а не тільки витрат за кордоном), просто в Україні подешевшає, оскільки на витрати усередині країни податок 0%. Сірий і чорний імпорт також додадуть свою частину в бюджет при купівлі валюти і при розрахунку карткою за кордоном.

Крок третій. Фіксований ЄСВ – фіксована пенсія

Одним із стимулів до заниження заробітних плат і зарплат у конвертах є надмірно високі податки на фонд оплати праці. Пропонується єдиний соціальний внесок зробити фіксованим для всього працездатного населення. Автори концепції пропонують цей революційний крок для того, щоб розрубати гордіїв вузол неможливості нарахування “білої” зарплати і отримання коштів бюджетом для виплат пенсіонерам. Сьогодні економічно активне населення країни становить 20 480 тисяч чоловік. Надходження до ПФ від ЄСВ за 2013 становить 164 300 млн грн. Щомісячний платіж працездатних громадян для того, щоб зібрати 164 300 млн грн складе 670 грн на місяць.

Цей платіж не є податком, а є страховим платежем громадянина для отримання ним пенсії в розмірі 40% від середньої заробітної плати по всій країні. Фіксований платіж буде змінюватися раз на рік і становитиме 25% від середньої заробітної плати за попередній рік по всій країні, а пенсія відповідно 40%. Відсутні кошти для виплат пенсій будуть надходити в ПФ з бюджету. Для всіх громадян страховий платіж рівний і тому й страхові виплати (пенсія) теж рівні. Вони індексуються щороку пропорційно зростанню середньої заробітної платні  по країні і таким чином розвиток країни автоматично підвищує добробут пенсіонерів.

Share

Висловіть свою думку

*

Google+