Про помилку у законі, ліквідацію податкової міліції та фінансову поліцію

Share

Читаючи хвилю обговорення правової колізії щодо статусу податкової міліції (ПМ) після прийняття змін до податкового кодексу (ПК), згадую слова одного з героїв класика радянського кіно Е. Рязанова: «Насколько я понимаю, полусонные мои, собрание стихийно продолжается? Ну, что ж, давайте продолжим прения».

Одразу скажу, що мене дуже дивує та кількість «експертів», які глибоко знають суть питання. Ще більше дивують маніпуляції, які відбуваються з боку можновладців для заговорювання цієї теми. Небажання сьогоднішніх «реформаторів» наводити порядок у державних конюшнях, дійсно проводити реформи та змінювати філософію державного управління, досягло свого апогею! Але все по черзі.

ЛІКВІДАЦІЯ ПОДАТКОВОЇ МІЛІЦІЇ

Знову соціальні мережі зірвалися обговоренням питання ліквідації податкової міліції та створення нового органу з питань протидії економічним злочинам, направлених проти фінансових інтересів держави. Перманентно це відбувається з 2004 року. Ну що ж, давайте поговоримо.

Закон Про Фінансову поліцію, про який йде мова, народжувався у муках спільно з фахівцями подібних служб з-за кордону, експертами та практиками в Україні та народними депутатами Самопомочі. На жаль, багато представників громадськості та експертів не повірили у можливість та перспективу розробки самостійного законопроекту або просто не захотіли витрачати свій час. Урядом даний законопроект також не був підтриманий. Яресько підтримала проект закону, який був підготовлений ДФС, і його сенс полягав у перейменуванні «ПМ» на «Службу фінансових розслідувань» та збільшення підслідності новоствореної служби на дві статі – 201 «Контрабанда» та 305 «Контрабанда наркотичних засобів, психотропними речовин, їх аналогів або прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів».  (Більш детальний аналіз запропонованого законопроекту можна знайти за фештегом у ФБ: #Реформа_системы_противодействия_экономическим_преступлениям).

Перспективу проекту Закону про Фінансову поліцію усвідомили лише після його реєстрації у Верховній Раді 16.03.2016р. під №4228.

766456473

ТЕРНИСТИЙ ШЛЯХ ФІНАНСОВОЇ ПОЛІЦІЇ

Після зміни Уряду та чергової заяви, що ПМ має бути ліквідована, Олександр Данилюк, за відсутності альтернативних законопроектів дослухався до пропозицій авторів документу. Міністерство фінансів згодилось взяти за основу проект Закону про Фінансову поліцію № 4228, доопрацювати спільно із авторами та вкінці червня подати документ до ВР. Але сталося не так, як гадалося. У справу втрутилися вищі сили і рух законопроекту загальмували. За цей час вдалося узгодити з МВФ прийняття законопроекту як однієї з умов отримання чергового траншу, а також обговорити та отримати схвальну оцінку щодо прийняття документу від EUAM (Консультативної місії Європейського Союзу).

Більше того була домовленість про подання проекту Закону про Фінансову поліцію № 4228 пакетом разом зі змінами до ПК у рамках податкової реформи. Але тут знову втрутились вищі сили, і, чомусь, Мін’юст, порушуючи усі терміни, ніяк не міг надати висновок щодо документу!

Урешті-решт основні новації щодо податкової реформи були успішно похоронені (зниження ставок податків, закон про виведений капітал, реформа ПМ). У черговий раз заяви можновладців (С. Кубів, О. Данилюк), що податкова міліція буде ліквідована, а закон про нову Службу буде внесений до кінця року, був заблокований Міністром юстиції, який не дав реалізувати заяви своїх колег по Уряду.

У ході бюджетної змови «великою сімкою» щодо ПМ було прийняте «соломонове рішення». У законопроекті про зміни до ПК залишається норма про ліквідацію ПМ. Але у перехідних положеннях зазначається, що ліквідація ПМ відбудеться лише після прийняття Закону про Фінансову поліцію, що не буде внесений до ВР – ніколи. Крапка.

ПОКИ РОЗМНОЖУЮТЬСЯ СУПЕРЕЧКИ, РОЗМНОЖУЮТЬСЯ І ПОМИЛКИ

Але, тут стався ексцес виконавця. Приймаючи вночі Закон, автори внесли додаткову статтю, яка змінила нумерацію у законопроекті, а у перехідних положеннях (чи то помилково, чи то хтось постарався) не змінили номер статті щодо переносу терміну вилучення статті про права та повноваження ПМ з ПК до моменту внесення проекту Закону про Фінансову поліцію. Тобто, коли рак на горі свисне. У результаті, після посту Тетяни Острікової про правову колізію, яка виникла, пішов резонанс у суспільстві. Усі знову забажали «потертися» біля ліквідації ПМ. Можновладці продовжують іменувати бурхливо активність і жагу до «реформ». А суспільству важко зорієнтуватись де правда, а де брехня.

ПИТАННЯ У ТОМУ, ЩО ДАЛІ?

Що робити далі з ситуацією, яка склалася? Можливо два варіанти, або навіть три.

ПЕРШИЙ. Внести зміни до Закону, який набрав чинності, та повернути правовий статус діючої ПМ. Але, розуміючи той резонанс та оскомину, що набила ПМ за роки свого існування і важкість збору голосів існуючою «коаліцією» (як добираються голоси, ми знаємо з плівок Онищенко), віриться важко, що за зміни проголосують 226 депутатів. Отримувати листи «роз’яснення» від Голови Комітету, від Мін’юсту, або від ліги сексуальних меншин безглуздо, бо вони не мають жодної юридичної сили. Єдина установа, що може тлумачити закони – Конституційний суд.

Р е м а р к а:

Я уявляю собі історію, коли оперативний співробітник або слідчий приходить із дорученням на підприємство, а їм задають питання:

– Чим передбачені ваші повноваження на здійснення дій?

– Законом.

– Яким?

– У ПК.

– У ПК вас не має з 1 січня 2017 року.

– А ось у мене роз’яснення маршала Будьонного, що у законі щось там наплутали!

Завіса. Десь так.

ДРУГИЙ. Вносити законопроект Про ФП у ВР. Ця історія менш смішна, як попередня але більш цікава. Я переконаний, що голосів для прийняття Закону Про Фінансову поліцію, у тому вигляді, у якому він готувався, де цей орган дійсно незалежний, має потужну аналітичну базу, матеріально-технічно забезпечений та не здійснює тиск на бізнес, також немає. Я вже неодноразово писав, щоб депутати не робили із законопроектами, у результаті все рівно «виходять жигулі»! І навіть якщо вдасться зберегти концепцію створення нової служби і прийняти відповідний Закон, знову втрутиться вища сила, щоб протягнути на керівні посади відданих «борців», як це вже відбулося із прокуратурою, НАЗК, відбувається з ДБР. Головне для сьогоднішніх «реформаторів» – зневіра суспільства, що у цій країні не можливо щось змінити.

Є ще один варіант: контролювати кожний крок влади, кожну дію депутатів, змушувати їх працювати в інтересах держави, а не на власний карман. Для цього потрібно свідоме громадянське суспільство і активна позиція бізнесу при створенні органу. У зворотному випадку, як-то кажуть, якщо ви не будете цікавитись владою, то влада буде цікавитись вами. Як зараз будуть перевіряти мінімальні зарплати на підприємствах!

Share

Висловіть свою думку

Google+