ВУМ-online: компетенції для свідомих громадян

Share

9 місяців роботи, 19 надцікавих курсів і запуск неформальних лекцій в Європі – дистанційна платформа Відкритого Університету Майдану ВУМ-online здійснила маленьку революцію в українській освіті. Це не просто бібліотека знань, тут вчаться бути свідомими, вільними, відкритими. Як зробити перший крок в самоосвіті і чи дійсно знання від ВУМ можуть змінити ситуацію в Україні за один день? Про це та інше Новій Країні розповів співзасновник освітнього проекту Остап Стасів.

Остап Стасів

Місія ВУМ: Революція не лише на майданах та вулицях, а у головах, у свідомості людей.

Відкритий Університет Майдану – ініціатива, створена випускниками та співробітниками київських бізнес-шкіл на Майдані у грудні 2013-го року. Все починалось з лекцій на відкритій сцені біля Лядських воріт, а сьогодні ВУМ – це Всеукраїнський рух, який через освіту поширює ідеї і сприяє розвитку громадянського суспільства в Україні. Для Нової Країни ВУМ є партнерським проектом і водночас освітнім майданчиком, а співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна Валерій Пекар – один з найпопулярніших викладачів Університету.

В жовтні 2015-го ВУМ запустив новий проект – дистанційну платформу для формування і розвитку громадських компетенцій ВУМ-online. Сьогодні на платформі кожен може зареєструватись і обрати між 20 мега-цікавими дистанційними курсами. 6 червня, наприклад, стартує курс від Валерія Пекара про парадигми мислення та їх динаміку, а нещодавно інший співзасновник ГП НК Андрій Длігач записав для ВУМ-online лекцію зі стратегічного маркетингового управління.

Ми зустрілись з координатором ВУМу Остапом Стасівим і дізнались всі подробиці: від народження ідеї до створення курсів з кращими реформаторами країни і перспективи проведення лекцій в Європарламенті.

Наша місія – виховати покоління свідомих громадян

Остапе, що взагалі означає громадянська освіта? І яка мета ВУМ-online?

Громадянська освіта – це система виховання і навчання інформованого, ефективного та відповідального громадянина-особистості. Вона передбачає створення належних умов для становлення моральної громадянської позиції та набуття досвіду суспільно-корисної цивільної діяльності.

Кожна свідома людина шукає відповіді на питання: «Яке моє місце у цьому світі?» та «Яка діяльність чи справа приносить мені справжнє захоплення та задоволення?». Відтепер знайти відповіді українцям допоможе перша дистанційна платформа громадянської освіти від Відкритого Університету Майдану (ВУМ). Наша ціль – за допомогою новітніх технологій виховати покоління свідомих громадян, які зможуть збудувати Нову Країну. На ВУМ-online можна знайти навчальні курси, сформовані з відео-лекцій, практичних завдань та контрольних запитань (для перевірки набутих знань) від провідних викладачів бізнес-шкіл, лідерів громадського сектору, практиків з бізнесу.

Передусім це платформа для тих, хто прагне  реальних змін у персональному житті, у житті своєї громади, у житті держави Україна.

Перші лекції Революції Гідності

Наш мозок здатний навчатись упродовж всього життя: від народження аж до смерті.

Маріан Даймонд

Коли і як з’явилась ідея створити ВУМ і ВУМ-online?

Насправді, це 2 великі історії. Відкритий Університет Майдану виник ще на початку грудня 2013-го року і це була ініціатива декількох людей, що об’єднались навколо ідеї навчати на Майдані. Цікаво, що упродовж 48 годин в чотирьох різних компаніях, які між собою або не були знайомі взагалі, або десь випадково перетиналися, виникла дуже схожа ідея…

Під час одного з засідань клубу випускників kmbs (*Києво-Могилянська бізнес-школа), ми з Олександром  Стародубцевим вирішили, що візьмемо на себе реалізацію освітнього проекту на Майдані. Ми навіть не підозрювали, що в цей самий час налагодити процес навчання намагається ряд інших об’єднань, зокрема, представники Київської Школи Економіки.

5 грудня ми зустрілись з Юлею Кочерган і Романом Тичківським і домовились про співпрацю між освітніми ініціативами (тоді вони представляли ініціативу «Незлий Майдан», Юля курувала освітній проект KSE) з одного боку, і випускниками Києво-Могилянської бізнес-школи з іншого. Це був важливий і відповідальний момент, адже ми не почали з’ясовувати, хто головний і чия ідея краща, а вирішили працювати разом.

SONY DSC

Команда ВУМу

В результаті з’явилась команда з 4-х людей, які стали співзасновниками Відкритого Університету Майдану. Завдяки неймовірній наполегливості Юлі, Романа і Сашка Положинського (ТАРТАК), на Майдані з’явився каркас сцени, і 10-го грудня розпочалось навчання в Університеті.

Далі були майже 300 лекцій на різноманітні теми в грудні, згодом період затишшя, що переріс в події 18-19 січня, потім зустрічі в Українському домі, і його захоплення Беркутом, під час якого ми втратили все обладнання. Трохи пізніше ВУМ все ж повернувся в Український дім, не зважаючи на труднощі з комендантами, які виступали проти навчання, і казали, що «нам потрібні патріоти, а не думаючі люди». Потім була сцена за стелою біля Глобусу, а останні 3 тижні ми викладали на великій сцені Майдану.

В квітні 2014-го було прийняте рішення про припинення лекцій на самому Майдані і в цей самий момент нас запросили стати освітнім партнером Арт-форуму громади Києва, який проходив у будинку освіти та культури «Майстер-клас». З того часу ВУМ проводив публічні лекції на різних локаціях Києва та інших регіонів України.

Об’єднуюча сила освіти: про співпрацю ВУМ і ГП НК

А як почалася історія партнерства між ВУМом і Громадянською Платформою Нова Країна?

Про ідею Нової Країни я дізнався ще до створення Візійного проекту і навіть до появи ВУМу. У листопаді 2013-го року, коли вже «процес пішов», з’явився Громадський Оперативний Штаб. До мене приїхав колега і попросив присвятити один день важливій справі. Ми приїхали в офіс ГОШу і там побачились з Валерієм Пекарем, з яким на той час вже були знайомі через kmbs. Упродовж місяця спільними зусиллями готували акції, просували ідеї, робили різні активності біля сцени на Майдані.

Загалом концепція була така: через креативні маркетингові штуки ми привертали увагу до проблем, паралельно працювала  група, яка займалась аналітикою. Та коли політики узурпували велику сцену, яку спочатку позиціонували як майданчик для громадськості, кожен почав шукати щось своє. З’явилось багато проектів, але контакти по Громадському оперативному штабу не переривались.

Коли розпочався Візійний проект «Нова Країна», ВУМ вже існував і ми активно долучились до роботи. Відтоді в нас теплі партнерські відносини. Фактично, ВУМ став освітньою платформою для Нової Країни, а НК – джерелом експертних думок та ідей для ВУМу.

Валерій Пекар читає лекції для ВУМу

Які зі спільних проектів, на вашу думку, були найбільш цікавими?

Всі наші спільні проекти – чудові. Наприклад, «Три години для країни» – волонтерська освітня ініціатива Антоніни Юрченко, в рамках якої ми проводили лекції для громадських активістів. Метою проекту було надати учасникам громадських організацій знання, навички та вміння, необхідні для реалізації соціально значимих проектів.

Нова Країна взяла на себе підготовку ключових тем, а ми на старті допомогли з деякими ресурсами, запрошували інших партнерів. Загалом цей проект тривав майже рік, до участі долучились кращі українські та іноземні фахівці, бізнес-тренери, підприємці, психологи.

В рамках проекту «Школа свідомого громадянина» ми займаємось розвитком громад в регіонах. Зазвичай заходи Школи тривають два дні. В перший день спікери ВУМ навчають місцевих активістів, а під час другого дня команда Нової Країни проводить серію стратегічних сесій, на яких учасники можуть застосувати набуті ними громадські компетенції.

А Валерій Пекар, взагалі, найактивніший і найпопулярніший лектор Відкритого Університету Майдану. Я навіть жартував на ГОГОЛЬФЕСТІ, що це його 33-тя лекція в рамках ВУМу, а насправді потім порахував, що їх було більше 50-ти.

Ідейний натхненник ВУМ-online  – воїн АТО

Як виникла ідея створення онлайн-платформи?

Одного дня ми усвідомили, що просто фізично не можемо задовольнити величезний запит суспільства на нові знання. Так з’явилась ідея дистанційного навчання.

Доступ до оnline-платформи – це можливість для людей самим планувати свою освіту, обирати, що їм цікаво, і бути активними – як в персональній освіті, так і в формуванні громади. Ідеологом ВУМ-online був Дмитро Савочкин. На щастя, він вже приїхав з армії, де відслужив рік, і повернувся в проект. До речі, він є автором чудового курсу, який має назву «Побудова кар’єри».

Тобто він створив ВУМ-online дистанційно, будучи в армії?

Ні, він давно плекав ідею формування подібної платформи, а на час, поки Дмитро був в армії, я взяв на себе обов’язки з реалізації проекту. 1 вересня 2015-го року стартувала бета-версія, а офіційне відкриття відбулось за місяць, 1 жовтня. Станом на сьогодні вже маємо 20 курсів на різноманітні теми, і кожного дня все більше людей реєструються на платформі і здобувають нові компетенції. Є надія, що ВУМ-online стане не тільки інструментом навчання, але також шляхом до побудови певних інтелектуальних зв’язків в українському суспільстві.

Ми віримо, що достатньо мільйона людей, озброєних новими громадянськими компетенціями, щоб показати реальні зміни навіть упродовж одного дня. І запрошуємо кожного активного громадянина зареєструватись і спробувати себе на ВУМ-online.

«Ми – це точно не формальна освіта»

Крім курсів, що ще цікавого є на платформі?

Ми створили бібліотеку, яка включатиме максимум інформації стосовно громадянського суспільства: персонального розвитку, підприємництва, волонтерства, соціальних ініціатив, різноманітних досліджень.

Також на платформі з’явились короткі ролики-алгоритми у розділі «How to?», які відповідатимуть на питання «Що робити?» в тій чи іншій ситуації. До речі, це теж спільна ініціатива ВУМ та групи активістів Нової Країни «Містечко Країна». Якраз 24 травня відбулась презентація проекту і пілотних анімаційних відео.

Відео Містечко Країна

А хто викладає для ВУМ-online?

Наші викладачі – це експерти бізнес-середовища, практики, активісти, успішні підприємці та відомі науковці, які можуть зрозумілими словами пояснити, чим вони займаються і як їх знання можуть допомогти суспільству. Головний критерій – щоб ці знання було легко здобувати і швидко впроваджувати в життя. Адже ВУМ – це точно не формальна освіта.

Першим лектором ВУМ-online став Михайло Колісник – викладач Київської школи економіки (KSE). Ще у вересні 2014 року ми почали працювати над його курсом «Управлінські рішення у сфері фінансів», мета якого – дати можливість людям навчитись приймати рішення на прикладі фінансів.

На сьогодні також маємо «Стратегічне мислення» від Михайла Крикунова (КБШ), «Мистецтво слухання» від Любомири Бурлачук (kmbs), курс про мистецтво сторітеллінгу від Лари Хоманс (kmbs). Надзвичайно корисним і водночас простим є курс Олександра Москалюка (КНУ) «Конституція України: абетка громадянина». Про те, як привернути увагу преси і ЗМІ в рамках курсу «Креативний активізм» розповідає Дмитро Шерембей, а про способи громадського контролю за владою – Олександр Солонтай.

Серед новинок – курс «Стратегічне маркетингове управління» від Андрія Длігача та курс про те, як керувати ОСББ від Олега Голубенка та Остапа Стасіва. А більше розповідати не буду, заходьте, реєструйтесь і обов’язково знайдете щось цікаве для себе.

Запис лекцій для ВУМ

Більшість наших активістів вже зареєстровані на вашій платформі і відгуки чудові. Порівнюють з кращими курсами на Coursera. В чому, на Вашу думку, «фішка» ВУМ-online?

Я би дуже хотів, щоб твердження «більшість активістів зареєстровані на платформі» було дійсністю. Нам дуже важливо, щоб ті, хто є драйверами змін були відкриті до нових знань і ділились інформацією про них з своїми спільнотами. Тому запрошую кожного активіста чи прихильника діяльності Нової Країни і Відкритого Університету Майдану, зареєструватись на платформі і розпочати перевірку власних громадянських компетенцій. Просто натисніть тут.

Сьогодні в світі існує величезний обсяг знань, і більшість з них відкриті. Але велика проблема для українців у тому, що ці знання доступні переважно англійською мовою. Ідея ВУМ-online – адаптувати кращі інтелектуальні здобутки з усього світу і зробити їх доступними для українського суспільства. Важливо, щоб ці знання передавали близькі за менталітетом і життєвим досвідом люди. Знання «produced in Ukraine», осмислені українцями і досвід, набутий українцями.

А може варто вирішувати проблему з іншого боку, навчати українців англійської мови?

Звичайно, англійська мова має бути стандартом майбутньої освіти в Україні. І ми в цьому напрямку прагнемо реалізувати ще один проект – створити дистанційні курси з вивчення англійської. Доступ до глобальних знань світу – це ще одна можлива революція свідомості.

«Зміни – це завжди спротив»

Остапе, а як ви особисто прийшли до того, щоб працювати саме в освітньому напрямку?

Я просто потрапив в потрібне місце в потрібний час. Те, що я став співзасновником такої ініціативи – це не було цілеспрямовано, не було наміру, мети, цілі, просто так склалося. А коли процес пішов, то для мене особисто стало очевидним – зараз покинути цю ідею, поки вона не стала міцно на ноги і не почала самостійно існувати, я не готовий.

Адже як ВУМ проголошує свою місію: «Революція відбувається не на майданах, а в головах людей». Тут все починається. Якщо ми хочемо якихось серйозних змін в суспільстві, в країні, в побуті, то ми повинні змінити свою власну поведінку, своє ставлення, свої звички. Ми повинні відмовитись від того, до чого ми звикли, але що не є добрим і прийняти щось нове, що може покращити наше життя. Якось Коко Шанель сказала дуже влучно: «Якщо хочете мати те, що ніколи не мали, вам доведеться робити те, чого ніколи не робили».

Звучить не зовсім легко. Як зробити цей перший крок до саморозвитку?

Не легко, бо це зміни. А зміни – це завжди спротив. Тому що один з базових інстинктів людини – прагнення постійно перебувати в зоні комфорту. А освіта штовхає людину до пошуку нових обріїв. Нові обрії – це якісь зміни. А нові зміни змушують змінюватись нас. Це призводить до дискомфорту.

Ми не вміємо бути відкритими змінам. У нас немає такої компетенції. А ще ми не маємо компетенції брати відповідальність на себе, принаймні не мали раніше. Багато людей її здобули на Майдані і вони не можуть зупинитися. Але залишились ще 80 відсотків населення України, які досі не прокинулися, які продовжують перебувати в такому летаргічному сні. І, напевно, освіта – це той інструмент, який дійсно може цих людей підштовхнути до мислення, до усвідомлення якихось важливих речей.

Ми намагаємось зараз створити ті умови, коли люди зможуть швидко отримати якісні знання і імплементувати їх в своє життя та життя своєї громади.

Сподіваємось, у вас все вийде. Щодо майбутнього: чи плануєте запускати нові освітні проекти?

Звичайно, в нас багато ідей! Зараз вчимо переважно дорослих. Але нам би дуже хотілось, щоб у 2017 році ВУМ перейшов на новий етап розвитку і взяв участь у створенні повноцінної державної програми з формування свідомого громадянина на рівні дитсадка і школи.

Адже, на нашу думку, початкова школа і дошкільні заклади – це мають бути ті місця, де закладаються основні громадянські компетенції: розвивається самосвідомість, критичне мислення, свобода вибору, повага до різноманітностей, конструктивні відносини між людьми і мирне врегулювання конфліктів, а також якості і цінності, які є значущими як для формування особистості, так і демократичного суспільства в цілому. А людина, маючи основу, може обирати напрямок розвитку.

Активісти НК та ВУМ

«Свідомого громадянина необхідно виховувати з колиски»

Тобто ви працюєте над реформою освіти?

Не зовсім так. Реформа освіти – це дуже широка рамка, вона передбачає багато всього. Ми прагнемо, щоб в державних програмах освіти було враховано один важливий момент: освіта не повинна базуватись виключно на вивченні класичних дисциплін і формуванні загальних знань.

Я особисто вважаю, що обов’язковим для дітей має стати набуття громадянських компетенцій. В багатьох країнах світу це є: школярі мають повноцінні уроки, вчать свої права. Насправді, їм не дуже потрібно знати, як сформована Верховна Рада – але ми вчимо їх цьому, замість того, щоб пояснити прості закономірності суспільних процесів, розказати про їх права, навчити бути доброзичливими один до одного і відкритими до змін. Чому досі ми не закладали в них розуміння соціальної активності та волонтерства, хоча це дуже важливі речі.

Свідомого громадянина необхідно виховувати з колиски, інакше це буде дуже болісний процес, який ми зараз переживаємо у вигляді революцій і різного роду конфліктів. Важливо зробити все, щоб в нас були інші інструменти та механізми для створення комфортних умов життя в цій країні.

А як це реалізувати? Ви плануєте запропонувати державі якусь конкретну програму?

Ми зараз активно формуємо певний базис курсів. З іншого боку, запущений процес об’єднання експертного середовища навколо проблематики громадянських компетенцій. І на 2017 рік сподіваємось добитись того, що, по-перше, буде сформована Всеукраїнська програма і чітке розуміння того, які знання дитина має через неї отримати. І, по-друге, у викладачів початкових класів з’являться нові риси і нові підходи, необхідні для передачі цих знань.

Всі діти повинні розуміти свої права і розрізняти обов’язки. Ми дивуємося, чого в нас погано сплачуються податки. Але ж важко платити, коли ти не розумієш, за що віддаєш гроші, правда?

Хоча в нас є ще одне питання щодо того, куди діваються ті гроші, які ми сплачуємо, але це вже окрема тема. Є прості речі. От, наприклад, прозорість – проста цінність, якої сьогодні, на жаль, не вистачає ні суспільству, ні державі. Вона повинна з’явитись в кожного українця.

Наскільки, на вашу думку, реально таку реформу втілити?

Це важко, але іншого шляху немає. Навіть якщо Міністерство освіти висловить бажання впровадити цю програму, далі питання перейде до Міністерства фінансів і Казначейства, які для цього виділятимуть кошти, а це означає, що повинен бути бюджет. Але держава повинна планувати ці речі, бо виховувати свідомих громадян – це надважливе завдання.

А ВУМ їй в цьому допоможе?

Маю надію, що так. Спочатку завершимо створення повноцінної системи громадянської освіти для дорослих, а потім будемо знижувати віковий ценз.

Як нам відомо, ВУМ виходить на міжнародний рівень?

Так, насправді, діяльність ВУМу вже не обмежується українськими кордонами. В грудні 2014-го, наприклад, ми провели лекцію в Варшаві. Нас тоді дуже гарно приймали, але слід зазначити, що Європа сьогодні має неоднозначне сприйняття ситуації в Україні.

Нещодавно у Нідерландах відбувся референдум про підтримку Асоціації між ЄС та Україною. Його результат був невтішним для України, але на цьому не можна зупинятись. Європа не довіряє Україні, бо ми неефективні у виконанні взятих зобов`язань та неймовірно повільні у втіленні реформ.

Але Європа поки спілкується тільки з представниками влади – суб`єктами, інстуціоналізованими і підкріпленими державною системою.  А громадянське суспільство досі не стало суб`єктом для європейських партнерів. І це прикро, бо сьогодні саме громада є основним двигуном реформ. ВУМ ставить за мету знайомити ЄС з реальними рушіями змін в Україні. І тому плануємо проводити лекції ВУМ у Європарламенті, у європейських інституціях та європейських громадах.

Соціальні експерименти, які ми, українці, пережили – це безпрецедентне втілення  футуристичних теорій науковців, які раніше здавались нереальними. Україна виборола право бути суб`єктом і мати власний проект. А от чи вийде в нас, чи вдасться цим правом скористатись, це питання для нас і для світу. І освіта – це один з інструментів порозуміння і об`єднання. Мова не про дипломи чи корінці, мова про народження нових для світу парадигм мислення. Дякую Валерію Пекару, що познайомив з інтегральною динамікою.

Підсумовуючи, якою ви бачите місію ВУМу в українському суспільстві?

Допомогти кожній людині у пошуках відповідей на питання: «Яке моє місце в цьому світі? І яка справа приносить мені максимальне задоволення?». Якщо на ці два питання людина відповідає, то для неї стає очевидною логіка розвитку та алгоритм самореалізації в професії, власній справі, суспільстві і взагалі, в кожному процесі.

Для усвідомлення потрібно мати базис ключових громадських компетенцій. І саме завдяки неформальній освіті та таким проектам, як ВУМ, ВУМ-online, людина може його отримати і розвинути. Будьте ВУМними!

Спілкувалась Анастасія Борема.

Студія ВУМу

Share

Висловіть свою думку

Google+