Питання і відповіді по Громадянській платформі «Нова Країна»

Share

1. Що таке Громадянська платформа «Нова Країна»?

У лютому-квітні в рамках Візійного проекту «Нова Країна» численні експерти об’єднали свої зусилля задля створення спільного бачення майбутньої України. Таке бачення створене, його опис можна подивитися на сторінці проекту в Фейсбуці. Наразі проект перейшов у другу фазу — фазу розробки стратегії і тактики реформ. Таким чином, Громадянська платформа «Нова Країна» — це неполітичне громадське об’єднання, що має на меті розробку і втілення реформ в Україні. Важливими аспектами «Нової Країни» є спільне бачення майбутнього та спільні цінності, інтегральний підхід до економіки, політики та соціального життя, навички прийняття складних групових рішень.

2. Що вже зроблено на сьогодні?

На першому етапі понад 1900 експертів працювали у 10 експертних групах за напрямками:
— Конституція і політичний устрій,
— Закон і порядок,
— Економіка і підприємництво,
— Освіта та наука,
— Соціальна політика та охорона здоров’я,
— Національна безпека,
— Зовнішня політика,
— Інфраструктура та енергетика,
— Духовність і культура,
— Екологія і природа.

Результати роботи експертних груп були гармонізовані в результаті наполегливої інтенсивної праці на базі інтегрального підходу. Підсумком цієї робота стало узгоджене бачення Нової Країни, в якій ми хочемо жити.

Це бачення підлягає подальшому уточненню в процесі загальнонаціонального діалогу, адже кожен регіон України має свою специфіку і своє власне бачення різних аспектів соціально-економічного та політичного життя.

3. Як відбувається робота у «Новій Країні»?

На даному етапі, коли бачення в основному вже розроблене, основні сили концентруються на його втіленні, тобто на детальному опрацюванні необхідних реформ. Етап «про що мріємо» завершений. Розпочато етап «як цього досягти».

Для цього створюються проектні групи, які займаються конкретними проектами реформ. Вони формуються на основі 10 існуючих експертних груп, але проектних груп буде набагато більше. Вже заявлено про створення близько 30 таких груп. Ось приклади (і це далеко не всі):

— Економіка та підприємництво: Економічна стратегія України; Податковий кодекс Нової Країни
— Конституція та політичний устрій: Конституційна реформа; Виборчі технології; Дискусійні клуби «Нова політика»; Видання журналу «Європейська політика»
— Закон та порядок: Реформа антимонопольного законодавства; Реформа МВС; Громадський контроль за органами влади; Земельна реформа
— Інфраструктура та енергетика: Реформа транспортної інфраструктури; Енергоефективність та енергозбереження; Розвиток туристичної інфраструктури
— Освіта та наука: Запровадження механізму електронного освітнього ваучера в Україні; Навчально-освітній методичний родинний центр «Нова школа»; Розробка стратегії демократизації науки в Україні
— Зовнішня політика: Інформаційна стратегія; Народна дипломатія; Науковий центр геополітичних досліджень
— Духовність та Культура: Духовно-культурна допомога фронту; Експорт українського культурного продукту
— Соціальна політика та охорона здоров’я: Медичне право і правозастосовча практика; Державна система моніторингу і оцінювання результатів у сфері соціальної політики; Зменшення споживання алкоголю в Україні; Система інформування пацієнтів та їх близьких
— Національна безпека: Розробка основ нової системи колективної безпеки в Європі

Це лише приклади проектних груп, які наразі формуються. Кожен може запропонувати свою ідею і почати робити її з однодумцями.

Для реалізації проектів потрібні ресурси. Для цього створюються ресурсні групи, які допомагатимуть проектним групам досягти успіху:

— PR, public relations (зв’язки з громадськістю)
— GR, government relations (зв’язки з політикумом)
— HR, human resources (пошук і розвиток кадрів)
— IT, information technologies (інформаційні технології)
— FR, fundraising (пошук фінансування)
— BO, back office (адміністративна підтримка)
— LS, legal support (юридична підтримка)

Все це разом є Громадянська платформа «Нова Країна» — неполітичне громадське об’єднання для інтеграції і координації проектів реформ.

4. Чого ви хочете від нас?

Ми запрошуємо вас приєднатися до «Нової Країни» і створити місцевий осередок руху.
Завдання місцевого осередку:
— пропаганда бачення і цінностей «Нової Країни»;
— залучення людей до «Нової Країни»;
— національний діалог щодо бачення та стратегій з іншими регіонами;
— розробка бачення власних міст і регіонів на основі перевіреної методології.

Окрім того, всі учасники «Нової Країни» можуть працювати в будь-яких групах, проектних чи ресурсних. У кожному місті мають бути люди, що опікуються економічною стратегією, культурою, національною безпекою тощо, а також місцеві учасники груп PR, GR та інших.

5. Чий це проект, чиї гроші за цим стоять

За Громадянською платформою не стоїть жодна політична сила чи олігархічна група. Проект ініційований самоврядними організаціями Майдану і реалізується шляхом самофінансування. Передбачається, що в майбутньому фінансова підтримка також буде надаватися різними донорськими організаціями.

6. Хто скористається результатами?

Результати проекту «Нова Країна» повністю відкриті для використання всіма політичними силами та громадськими рухами.

7. Чому візія виглядає такою утопічною?
8. Чому візія виглядає такою приземленою?

Ці два запитання є взаємовиключними. Для одних людей представлена візія виглядає дуже нереалістичною, відірваною від реальності, збіркою марних фантазій. Натомість для інших це є набір банальностей, прози життя і загальних місць, що не містить в собі значних соціальних інновацій та злету фантазії. Кажуть, коли тебе критикують з обох боків — значить, ти тримаєшся золотої середини.

Основне завдання візії полягає в тому, щоб вказати шлях людям, які ним ідуть. Тому візія містить значну компоненту мейнстріму (основного напряму думки), прикрашену певними інноваційними ідеями. Візія, що складається із самих лише інноваційних ідей, навряд чи буде сприйнята широкими масами, тим більше якщо це ідеї геніальних винахідників-одинаків, які надихають лише їх самих і ніколи не будуть реалізовані. Можна сміливо вийти за всі рамки, але вивести туди ж мільйони людей — навряд чи. З іншого боку, візія має бути досить далеко від сьогоднішніх реалій, аби шлях до неї потребував наполегливої спільної праці. Якщо ви плануєте туристичний похід великою непідготовленою компанією, то Ельбрус буде для вас недосяжним, сусідній сквер — нецікавим і непривабливим, а от Говерла може стати в самий раз.

Важливим компонентом візії є індикатори — дороговкази, які вимірюються об’єктивно, зовнішніми силами. Такі індикатори дозволяють побудувати на основі візії стратегію, що відповідає критеріям проектного менеджменту (SMART): мати конкретні і релевантні цілі, які можна виміряти і досягти за конкретний час зрозумілими кроками. Наявність таких індикаторів і шляхів досягнення суттєвих змін означає, що візію побудовано правильно.

9. Чому в проекті так мало відомих експертів?

Насправді в проекті відомих експертів досить багато, їхні обличчя зафіксовані на фотографіях на численних робочих сесіях. Але не цим вимірюється успіх проекту. Найвідоміші експерти вже побудували ту країну, в якій ми живемо, і нам це навряд чи подобається. Ранг експерта не так важливий, як ідея, яку він пропонує. Нову Країну можуть побудувати лише нові люди, які не несуть на собі вантаж помилок і розчарувань. Саме такі люди зібралися в проекті «Нова Країна». Всі вони досягли свого власного успіху в житті і тепер щиро переймаються успіхом країни. Це важливіше за академічні ступені та державні нагороди. Невтрачена віра в краще завжди винагороджується. Так буде і в цей раз.

10. Чому немає експертних груп з інформаційних технологій, інновацій тощо?

Ці речі не можуть бути окремо, вони мають пронизувати всі сфери Нової Країни. Інновації та ІТ мають бути і в політиці, і в освіті, і в системі правопорядку, і в охороні здоров’я тощо. Так само немає окремих груп «громадські об’єднання» та «гендерна політика» — бо це стосується будь-якого сектору суспільного життя.

11. Подібних проектів було дуже багато, а результатів нуль. Чи не пропадуть результати?

Вже сьогодні ми співпрацюємо з низкою міністерств і відомств, постачаючи їм необхідні ідеї та стратегії реформ. Чому раніше це було неможливим? Була інша соціально-політична ситуація. Зазвичай політики та чиновники не потребують візій та стратегій, вони потрібні лише «для пташки». Але нині ми маємо принципово нову соціальну реальність — вивільнилася творча енергія, пробудився громадянський потенціал мільйонів людей. Тепер політики вимушені втілювати народні мрії про Нову Країну. Окрім того, на політичну арену вийдуть численні нові партії та рухи. Їм потрібні дороговказ та настанова, бо немає часу розбиратися і немає ресурсів на залучення великої кількості фахівців. Візія Нової Країни допоможе їм зорієнтуватися та налаштувати свої програми відповідно до народних мрій.

12. Існує велика кількість проектів зі схожою назвою

На будь-яке словосполучення є низка проектів зі схожою назвою. Назва «Нова Країна» дуже добре відображає суть того, чого прагне Майдан та весь український народ. Ця назва вже відома десяткам тисяч людей в Україні.

13. Реформи починаються з політичної волі, а не з візії

Насправді реформи завжди починаються з візії. Навколо візії збираються люди, постають лідери, формуються структури. Без суб’єкту не буває стратегії, але візія передує суб’єктові. Спочатку візія, потім суб’єкт її втілення, потім стратегія.

Share
Google+